Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na spotkanie z uznanymi polskimi badaczami, prowadzącymi badania nad problematyką sowieckich represji przeciwko Polakom. Debata publiczna, z udziałem wyjątkowych gości, w której będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, odbędzie się 25 października 2017 roku (środa) w godz. 16:00-19.00 w sali konferencyjnej CDP na pl. Solidarności 1 (poziom -1).

W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana unikatowa baza danych polskich ofiar „Operacji Polskiej NKWD”, będą też  omówione główne problemy i wyzwania naukowe, związane z badaniami relacji między Sowietami, a Polskim Państwem Podziemnym. Prelegenci będą też dyskutować o możliwościach dostępu do materiałów archiwalnych w krajach postsowieckich oraz stosunku opinii publicznej i środowisk naukowych Rosji, Ukrainy i Białorusi do tej kwestii.

Inicjatorem spotkania jest MNS-CDP, a głównym organizatorem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Zaproszenie do Szczecina przyjęli: dr Łukasz Adamski, wicedyrektor CPRDiP, prof. Grzegorz Hryciuk, Uniwersytet Wrocławski, dr Mariusz Zajączkowski, IPN oraz ISP PAN. Spotkanie będzie moderować  dr Maciej Wyrwa, CPRDiP.