Fot. Stanisław-KocjanPolska stanu wojennego, ośrodków internowania i warunków w nich panujących, traktowania ludzi uznawanych przez system komunistyczny za wrogów ustroju, będą tematami lekcji historii zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski woj. Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Lekcje, które odbędą się 25 maja br. w Zakładzie Karnym Wierzchowo Pomorskie, poprowadzą świadkowie historii: Marek Adamkiewicz i Mirosław Witkowski.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. do ośrodków internowania i więzień w całej Polsce trafiło tysiące działaczy „Solidarności”. W jednym z takich ośrodków, który znajdował się na terenie Pomorza Zachodniego, w Wierzchowie Pomorskim przebywało 98 osób z województw szczecińskiego i koszalińskiego. Ludzie byli zamknięci w wyznaczonych celach 4-7 osobowych, raz dziennie wychodzili na jednogodzinny spacer. W ośrodku internowania, z dala od rodzin, spędzili kilka – kilkanaście miesięcy. Na początku, w lutym 1982 r. zostali dotkliwie pobici przez funkcjonariuszy „internatu”.

W spotkaniach wezmą udział następujące szkoły ze Szczecina: Gimnazjum nr 5 i Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej oraz regionu: Zespół Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornym Sulinowie, Zespół Szkół w Łubowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu.