Arkadiusz Gacparski (1962–2013) szczeciński rysownik, karykaturzysta, satyryk, ilustrator. Rysunki Gacparskiego były zawsze celnym komentarzem otaczającej rzeczywistości, pokazywały jego wszechstronny talent i siłę osobowości. Objawiało się to nie tylko w charakterystycznej kresce, ale także w trafności tekstu. Temperament artystyczny szedł więc w parze z temperamentem politycznym, istota obserwacji z brawurą formy.

Tematem była polityka – codzienne życie, kuriozalność przepisów, absurdalność niektórych politycznych idei. Rysownik wszystko to ujmował niezwykle lakonicznie i dosadnie, dodając szczyptę charakterystycznej satyry. W ten sposób tworzyły się karty swoistej kroniki według Gacparskiego.

Prezentowane na wystawie rysunki pochodzą z lat 80. oraz 90. i są niewielkim fragmentem tejże kroniki, satyrycznym uchwyceniem przełomu politycznego. To kwintesencja nie tak odległych czasów, która na pierwszy rzut oka bawi, ale po chwili zmusza do przemyśleń. To rodzaj satyrycznej pigułki tamtejszej rzeczywistości.

"Przełomy Gacparskiego"

Centrum Dialogu Przełomy – Muzeum Narodowe w Szczecinie, pl. Solidarności 1