Szczecin i Pomorze Zachodnie – powojenne historie nieznane w polskiej i europejskiej pamięci – to tytuł jednego z paneli organizowanego przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy seminarium pt. Progi pamięci. 

Punktem wyjścia do społecznej debaty na temat polityki historycznej oraz kultury pamięci będą dyskusje panelowe z udziałem dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych. Do rozmowy zostaną zaproszone też osoby z innych środowisk doceniających wagę przeszłości w budowaniu przyszłości, m. in. nauczyciele, politycy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup rekonstrukcyjnych. 

Pierwszy, wspomniany już panel odbędzie się 27 listopada na antenie Radia Szczecin o godz. 20.00. Trzy kolejne, na które może przyjść każdy zainteresowany, będą miały miejsce następnego dnia, czyli 28 listopada. I tak o godz. 11.00 w sali konferencyjnej MNS–CDP (pl. Solidarności 1) rozpocznie się spotkanie pt. Kultura pamięci, a polityka historyczna. O godz. 12.50 zapraszamy na dyskusję Jaką historię chcemy zachować w pamięci?, również do MNS–CDP. Natomiast na godz. 17.00 zaplanowano debatę Jak zainteresować historią dorastające pokolenia Polaków, jak zainteresować historią Polski Europę i świat? – ten panel odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina (pl. Księcia Mściwoja II 8). 

Liczymy, że seminarium pozwoli zdefiniować zawarte w tytule „progi pamięci”, o które wciąż potykamy się, rozmawiając w Polsce o przeszłości. Wierzymy, iż spotkanie różnych środowisk przyniesie wiele ciekawych wątków, pozwoli na wymianę opinii, sformułowanie wniosków, a także wprowadzi wiele nowego w publiczny dyskurs dotyczący historii i pamięci.

morze kultury logo semianrium

miejsce wydarzenia, adres: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy pl. Solidarności 1
daty, godziny: 27.11.2017 (20:00–21:00), 28.11.2017 (11:00–19:00) 
informacje o wstępie: wstęp wolny
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy