Spotkania w ramach cyklu rodzinnych wizyt w Przełomach, które odbyły się 20 października i 11 listopada miały szczególny charakter, bo towarzyszyły wydarzeniom związanym z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie wzięli udział w otwarciu wystawy czasowej „Dialog pamięci. Czego nie chcieliśmy zapomnieć”. Po zajęciach warsztatowych „I znów stała się Polska” w południe, wspólnie z gośćmi i pracownikami Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, odśpiewali hymn narodowy. Spotkania rodzinne tego dnia były wzbogacone o możliwość obejrzenia „wystawy na wystawie” – pamiątek związanych z twórcami Niepodległej i II Rzeczpospolitą. Wszyscy odwiedzający MNS-CDP otrzymywali kokardę narodową, mogli także wysłuchać piosenek z lat 20. i 30. w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 56 im. kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie. Najmłodsi pod opieką dorosłych i wolontariuszek korzystali z sali edukacyjnej, gdzie odbyły się „Rodzinne kolorowanki”.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. ppor. Emilii Gierczak w Szczecinie, a następnie Szkoły Podstawowej nr 61 im. Michała Kmiecika w Szczecinie uczestniczyli w warsztatach „I znów stała się Polska”. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej i zapoznaniu się z magazynem otwartym uczniowie wypełnili karty pracy, po czym wspólnie z dorosłymi, oprowadzani przez edukatorki MNS-CDP, zwiedzili wystawę stałą. 20 października 2018 uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kamieniu Pomorskim oraz ich rodzice i dziadkowie zwiedzali zasoby wystawy stałej, a motywami przewodnimi spotkania były odzyskanie niepodległości i pamięć wspólna pokoleń. 

Materiały promocyjne sfinansowało konsorcjum Sieć Ziem Zachodnich i Północnych.

oprac. Ewa Sobota