Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum) ogłosiło nominacje do kolejnej edycji EMYA – Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku. Wśród 39 kandydatów znalazło się Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Nominacja została przyznana za działalność Muzeum Narodowego w Szczecinie-Centrum Dialogu Przełomy.

Finał konkursu odbędzie się w maju 2019 roku w Sarajewie.

Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Europejskie Forum Muzeów (EMF) to niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i prowadzi wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju publicznej jakości muzeów w Europie.

Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Lista muzeów nominowanych do nagrody EMYA 2019