To już trzy lata! Zapraszamy do udziału w obchodach trzecich urodzin Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy to wyjątkowe miejsce, w którym próbujemy mierzyć się z kontrowersyjnymi tematami dotyczącymi najnowszych dziejów Polski i Europy, tymi, które dzielą lub łączą kontynent, mają wpływ na jego przyszłość.

Powstanie Centrum miało przede wszystkim na celu przywrócenie pamięci o wydarzeniach, które przez pół wieku kształtowały tożsamość ludzi żyjących na Pomorzu Zachodnim, a także wpłynęły na to, że Polska po 1989 r. stała się w pełni suwerennym krajem. Oczywiste wydawało się przypomnienie o wyjątkowości miejsca, w którym po wojnie dokonała się całkowita wymiana ludności, gdzie – mimo braku więzi społecznych, ciągłości tradycji i poczucia tymczasowości – doszło do zrywów wolnościowych na trwałe zmieniających nie tylko historię tego zakątka Polski, lecz także całego kraju i świata. Jednym z powodów utworzenia Centrum była chęć zmierzenia się z mitami, które wryły się w świadomość powojennych pokoleń. Kolejnym – rewizja kompleksów od lat gnębiących mieszkańców tych ziem.

Program obchodów

18 stycznia 2019 | piątek
12.00 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Konferencja prasowa podsumowująca rok 2018 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, oraz prezentacja planów na rok 2019.

Otwarcie wystawy fotografii: Jerzy Undro „Jestem świadkiem”

19 stycznia 2019 | sobota
11.00 | zbiórka w hallu
Rocznicowe oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

22 stycznia 2019 | wtorek
10.00 | Magazyn Otwarty / Sala edukacyjna MNS–CDP
Prezentacja zwycięskich prac konkursu „Kroniki rodzinne”
10.15 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Projekcja filmu „Trzy dni w Szczecinie”

24 stycznia 2019 | czwartek
Konkurs dla szkół „Tropem historii niezwykłych. Centrum Dialogu Przełomy”

Ogłoszenie konkursu dla szkół „Wiatr odnowy wiał”

25 stycznia 2019 | piątek
10.00 – 14.00 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Prezentacja dokonań Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w roku 2018 (projekcja filmu)
16.00 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Spotkanie z darczyńcami Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (wręczenie darmowych biletów wstępu do wszystkich gmachów Muzeum w roku 2019)
16.30 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Spotkanie z fotoreporterem Jerzym Undro, autorem zdjęć do wystawy „Jestem świadkiem”.

Debata publiczna nt. wydarzeń ważnych dla regionu, Polski i świata w ciągu ostatnich dekad –  na ile zmieniły mentalność Polaków, jak wpłynęły na tożsamość mieszkańców Pomorza Zachodniego, o jakie lokalne wydarzenie przełomowe można poszerzyć listę wydarzeń powszechnie uznawanych w Polsce i na świecie za kluczowe, „ludzie przełomów, których zabrakło na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

26 stycznia 2019 | sobota
12.00 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Projekcja filmu „Trzy dni w Szczecinie”, spotkanie ze stoczniowcami, którzy brali udział w spotkaniu z najwyższymi władzami partyjnymi i państwowymi w styczniu 1971 roku
13.30 – 15.30 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)