Zapraszamy we wtorek, 28 maja 2019 roku, do Przestrzeni Dialogu / sali konferencyjnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1 na promocję książki prof. Jana Skórzyńskiego „Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL”. Początek spotkania o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Publikacja dotyczy przełomu ustrojowego w Polsce w 1989 roku i ukazała się zaledwie kilka tygodni temu. Autor przybliża w niej okoliczności podjęcia rozmów władzy i opozycji przy Okrągłym Stole, odsłania kulisy kampanii wyborczej, w wyniku której wybory – jeszcze nie w pełni wolne – wygrała opozycja.

Czy można było wygrać więcej, czy zmiana ustrojowa mogła przebiec inaczej – to tylko przykłady pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas publicznej debaty. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych.

Prof. Jan Skórzyński – historyk, politolog wykładowca w Collegium Civitas, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”. W badaniach naukowych skupia się na historii Polski po 1945 roku, m.in. zajmuje się ruchem społecznym NSZZ „Solidarność”. Ważniejsze książki: „Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985–1989” (1995), „Od Solidarności do wolności” (2005), „Rewolucja Okrągłego Stołu” (2009), „Na przekór geopolityce. Europa Środkowo-Wschodnia w myśli politycznej polskiej opozycji demokratycznej 1976–1989” (2014), „Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL” (2019).