7 czerwca 2019 roku na dachu pawilonu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy odbyły się zawody sportowe pod nazwą „Po placu Solidarności z przeszkodami bieg do Wolności”. Wydarzenie było związane z obchodami 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. Z 15 szkół podstawowych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego 60 zawodników musiało pokonać niełatwy tor przeszkód, wspinając się pod górę. Radosny, choć wyczerpujący bieg do wolności, ukończyli wszyscy uczniowie. Po zawodach, w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, uczestnicy i ich opiekunowie zostali oprowadzeni po wystawie plenerowej „1989. Próba dialogu” przez jej kuratorkę Agnieszkę Kuchcińską-Kurcz.

Wyniki biegu do wolności przedstawiają się następująco:

1. miejsce z czasem łącznym 44,54 sek. uzyskał zespół: Lena Klebieko i Kornel Maszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie, trenerka pani Ewa Klebieko,
2. miejsce z czasem 44,77sek. zajęli: Amelia Dziubiela i Piotr Gałgus ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie, trener pan Tomasz Korszon,
3. miejsce z czasem 45,18 sek. wywalczyli: Pola Opasała i Stanisław Rogowski ze Szkoły Podstawowej w ZSS w Rewalu, trenerka pani Agnieszka Gutowska.

Gratulujemy!

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczyli: Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, dr Dariusz Kacprzak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie i Marcin Steczek – zastępca dyrektora ds. sportu Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie. Zwycięska szóstka biegaczy otrzymała puchary dla swych szkół oraz specjalne nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy dostali sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Zawody zorganizowało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy we współpracy z Zespołem Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie oraz Urzędem Marszałkowskim, który ufundował trofea i nagrody.

oprac. Ewa Sobota