Zapraszamy we wtorek, 10 września, o godz. 17.00 do Sali konferencyjnej / Przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1, na prelekcję z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej francuskiego historyka Pierre’a-Frédérica Webera  „Francja wobec Polski we wrześniu 1939 roku”.

Po wybuchu drugiej wojny światowej 1 września 1939 r. pomoc Polsce zadeklarowały Francja i Wielka Brytania. Polskie społeczeństwo z entuzjazmem i nadzieją przyjęło wypowiedzenie Niemcom wojny przez oba alianckie rządy, do czego doszło 3 września. Niestety, wbrew umowom i oczekiwaniom, nie doszło ani do bombardowania Berlina przez Brytyjczyków, ani do wkroczenia armii francuskiej na terytorium Niemiec od Zachodu. Wydarzenia te do historii przeszły pod nazwą „dziwnej wojny”, w wyniku której Polska została pozostawiona sama sobie.

O tym dlaczego alianci, a przede wszystkim Francuzi, zachowali się w taki sposób, opowie Pierre-Frédéric Weber. Francuski historyk przypomni ewolucję polsko-francuskich relacji od czasów pierwszej wojny światowej oraz przeanalizuje powody, które mogły wpłynąć na brak reakcji rządu francuskiego we wrześniu  1939 r.

Po prelekcji zapraszamy do dyskusji.