„Wolność kocham i rozumiem” to tytuł konferencji dla nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawców klas, zorganizowanej 23 października 2019 roku przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy wsparciu konsorcjum –Sieć Ziem Zachodnich i Północnych. Wydarzenie związane było z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu oraz wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Młodzież z klas lingwistyczno-teatralnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie wprowadziła zgromadzonych w nastrój spotkania, zaprezentowała im widowisko słowno-muzyczne „Ostatni dzwonek”. W przejmującej ciszy wysłuchano melorecytacji obwieszczenia Rady Państwa w sprawie stanu wojennego oraz pytań referendum z 1987 roku. Oprawę artystyczną dopełniła uczennica XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Yelyzaveta Popławska, wykonując „Autobiografię” z repertuaru zespołu Perfect oraz utwór „Kocham wolność” grupy Chłopcy z Placu Broni.

W kolejnym punkcie spotkania głos zabrała Mirosława Piaskowska-Majzel,  nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, konsultantka, autorka poradników metodycznych. W wykładzie „Wolność kocham i rozumiem…” przybliżyła twórczość zespołów popularnych we wspomnianym czasie, z podziałem na lata 80. i 90. Wyodrębniła cechy wspólne piosenek z lat 80., takich jak: „Szklana pogoda”, „Mój jest ten kawałek podłogi” „Wieża radości, wieża samotności”, „Arahja”. Były one i nadal są celną diagnozą polskiego społeczeństwa, wyrażają jego niepokój, strach, bunt. Wczesne lata 90. to swoiste światełko w tunelu, promyk nadziei: „Jeszcze będzie przepięknie”, „Jeżeli”, czy tytułowe „Kocham wolność”.

Drugą połowę lat 90. autorka wykładu zilustrowała utworem „Władza”, wyrażającym niepokój Polaków, znikającą nadzieję na zmiany oraz krytykę władzy. Prelegentka zaproponowała nauczycielom wspólną analizę karty pracy, przygotowanej na podstawie piosenek z tamtych lat „Taki kraj” i „Żeby Polska była Polską”. Wymienione utwory, podkreśliła, stanowią syntezę doświadczeń Polaków, a także wyrażają miłość do ojczyzny. Władza zaś jest od tego, aby służyć przede wszystkim społeczeństwu.

Pointą konferencji uczyniono piosenkę z repertuaru Kabaretu Starszych Panów „Dobranoc, czas na sen”, jej wartość bez wątpienia jest ponadczasowa.

Warto dodać, że do artystycznej prezentacji młodzież przygotowali: Mirosława Piaskowska-Majzel oraz Jerzy Jagodziński– nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 11 im. UNICEF w Szczecinie.

oprac. Ewa Sobota