W 1970 r., mniej więcej o tej porze, w stronę tłumu demonstrującego przed Wojewódzką Komendą Milicji Obywatelskiej w Szczecinie, padły strzały, które okazały się śmiertelne. Na samym placu oraz w jego okolicach z rąk wojska i milicji zginęło wówczas 12 osób. Podczas grudniowej rewolty w Szczecinie zginęło 16 osób, na całym Wybrzeżu: jeszcze w Gdańsku, Gdyni, Elblągu – 44 osoby. Tamte wydarzenia były jedną z największych tragedii w powojennej historii miasta i  na zawsze zmieniły szczecinian.

Zapraszamy we wtorek, 17 grudnia 2019 roku, o godzinie 17.00 na plac Solidarności, gdzie na dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, już po raz piąty, wspólnie upamiętnimy ofiary szczecińskiej rewolty grudniowej w 1970 roku, zapalając znicze ułożone w napis GRUDZIEŃ 70.

Każdy może przynieść swój własny znicz i wkomponować go w napis, albo zapalić jeden z tych, które będą dostępne na miejscu.

Po zapaleniu zniczy zapraszamy do sali konferencyjnej MNS–CDP, gdzie będzie można zobaczyć ciekawy eksponat – małą wystawę o ofiarach Grudnia ˈ70, która powstała w 1980 r., dzięki pracy Marii Matjanowskiej i Ewy Łyczywek. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w PRL, temat grudniowego dramatu został zaprezentowany w przestrzeni publicznej Szczecina.

Grudniową ekspozycję sprzed 49 lat będzie można oglądać w MNS–CDP do 15 stycznia 2020 r.

Spotkanie zakończy emisja pięciominutowego reportażu. W krótkim filmie o ofiarach, a także o osobach poszkodowanych podczas wydarzeń w Szczecinie, opowiedzą ich bliscy.