Zapraszamy w pierwszej połowie marca i na początku kwietnia do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy do sali konferencyjnej (Przestrzeni dialogu) przy pl. Solidarności 1 na pokazy filmów opowiadających o losach żołnierzy wyklętych: „Kwatera Ł” oraz „Milczące pokolenie”. Wstęp: 1 zł.

Pokazy – dla szkół oraz dla mieszkańców Szczecina – zaplanowane zostały w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

„Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego to film dokumentalny, który miał premierę w 2013 roku. Stanowi on zapis prac ekshumacyjnych prowadzonych pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka przez Radę Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Instytut Pamięci Narodowej na tzw. „łączce powązkowskiej”. Właśnie tam w czasach stalinowskich chowano potajemnie działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego, zabijanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Krewni ofiar przez kilkadziesiąt lat nie mieli pojęcia, co się stało z ich bliskimi. Dopiero odkrycie miejsc pochówków i identyfikacja ofiar w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pozwoliła na przywrócenie pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Pokazy „Kwatery Ł” zaplanowano na 3 marca na godz. 12.00 (pokaz otwarty) i 10 marca na godz. 10.00 (pokaz dla szkół).

Drugi z prezentowanych obrazów to „Milczące pokolenie” z 2019 roku w reżyserii Pawła Domańskiego. To opowieść o losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego na przykładzie życia mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki AK na Wileńszczyźnie i mieszkanki Szczecina. Film pokazuje proces odkrywania przeszłości przez młode pokolenie – wnuk pani Danuty, Michał, podąża śladami babci i coraz bardziej angażuje się nie tylko w opowieść o niej, ale także w historię Polski w najtrudniejszych, powojennych czasach.

Film został nagrodzony i wyróżniony na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Pokazy „Milczącego pokolenia” odbędą się 6 i 12 marca o godz. 10.00 (pokazy dla szkół) oraz 4 kwietnia o godz. 12.00 (pokaz otwarty).

miejsce wydarzenia, adres: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1
tytuł wydarzenia: Filmy o żołnierzach wyklętych w MNS–CDP
daty, godziny: marzec, kwiecień
informacje o wstępie:  1 zł
godziny otwarcia MNS–CDP: wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00, piątek, niedziela: 10.00–16.00, poniedziałek: nieczynne
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy