MAMY TO! Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy laureatem IX edycji prestiżowego konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE (2015-2019) organizowanego przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”.

Realizacja Roberta Koniecznego i Michała Lisińskiego z Pracowni KWK Promes otrzymała nagrodę
w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Polsce w latach 2015-2019. Wirtualna gala konkursu odbyła się 19 listopada 2020 roku.

Uzasadnienie jury: Jedna z najbardziej symbolicznych, wielowymiarowych i ideowych przestrzeni

w Polsce nie tylko po 1989 roku, lecz wręcz po II wojnie światowej. Wyjątkowość projektu architektonicznego polega na umiejętnym ukształtowaniu budynku, tak by stanowił budowlę  i plac jednocześnie. Na szczególne docenienie zasługuje stworzenie unikalnej i dającej podstawę do wielu interpretacji struktury, w której umieszczona jest ekspozycja podtrzymująca pamięć o powojennych losach miasta, podczas gdy na powierzchni – dachu muzeum – toczy się dziś zwykłe życie, z jego wszelkimi przejawami.

Odświętne uroczystości, związane m.in. z obchodami krwawych wydarzeń grudniowych 1970 roku, społeczne protesty gromadzące spontanicznie tłumy mieszkańców oraz codzienne aktywności znajdują tu swoje należne miejsce. Jury docenia zaangażowanie głównego projektanta w wykreowanie wizerunku placu i upublicznienie przekazu, iż przestrzeń publiczna należy do wszystkich bez wyjątku i pozwala na rozmaitość i wielowątkowość współużytkowania.

naglowek cdp zycie w architekturze

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne organizowany przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” od 1995 roku. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą poprzez nagradzanie najlepszych obiektów zrealizowanych w okresie objętym konkursem. IX edycja dotyczy inwestycji zrealizowanych w latach 2015-2019.

Nazwa konkursu jest kwintesencją zarówno jego celu, jak i kryteriów oceny. Tak więc są to kwestie społeczne i jakość życia w architekturze, promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury
w Polsce, pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury
w kreowaniu rozwoju miast.

Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych.

W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało ponad 3000 realizacji.

Nagrody główne zostały przyznane przez jury w 7 kategoriach: 5 tradycyjnych i 2 ideowych.

W kategoriach tradycyjnych:

• Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej (Zwycięzca: Muzeum Katyńskie w Warszawie)
  • Najlepszy Obiekt Komercyjny (Zwycięzca: biurowiec Bałtyk w Poznaniu)
  • Najlepszy Budynek Wielorodzinny (Zwycięzca: osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu)
  • Najlepszy Budynek Jednorodzinny (Zwycięzca: Dom w Będzinie)
  • Najlepsza Przestrzeń Publiczna (Zwycięzca: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie)

W kategoriach ideowych:

• Najlepszy obiekt projektowany dla klimatu (Zwycięzca: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach)
  • Najlepszy obiekt odpowiedzialny społecznie (Zwycięzca: Dom dla bezdomnych w Jankowicach)

Nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata otrzymało Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku.

Podczas finałowej gali symbolicznie wręczono także pamiątkową tablicę Ulubieńca Polski 2015-2019. Otrzymali ją zwycięzcy internetowego plebiscytu, który tradycyjnie towarzyszył konkursowi ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: współautorom, współinwestorom i wszystkim twórcom idei budowy osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu.

Skład Jury:

• DARIUSZ HERMAN: PRZEWODNICZĄCY - współzałożyciel pracowni HS99, od 2016 współprowadzący biuro HMS Architektura, współautor m.in. podziemnej zakrystii koszalińskiej katedry, siedziby
    „Głosu Pomorza” czy budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze
  • JUSTYNA BIERNACKA - absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, partner w firmie doradczej MATERIALITY
  • BOHDAN (BIŚ) LISOWSKI - prezes SARP, absolwent WA PK, członek: SHS, PTI, od 1999 roku zaangażowany w działalność na rzecz SARP, w tym trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie
  • KRZYSZTOF INGARDEN - laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor
    m.in. Centrum Kongresowego ICE i Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, pawilonu Polski na EXPO 2005 w Aichi czy ambasady RP w Tokio
  • EWA P. PORĘBSKA - redaktor naczelna „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku)