We wtorek, 8 czerwca 2021 roku, w holu reprezentacyjnym gmachu głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu MNS-CDP dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego „Zatrzymane w czasie”.

Tegoroczne zadanie polegało na przygotowaniu pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć (od jednego do trzech) w dowolnym formacie. Kolejnym, niełatwym krokiem było stworzenie inspirowanej zdjęciem opowieści w wybranej formie narracyjnej, łączącej fakty z historii po 1945 roku i fikcję literacką. Można było uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Decyzją komisji konkursowej , ze względu na trudny czas, w którym dzisiaj funkcjonujemy, nagrodzono i wyróżniono wszystkie nadesłane prace. Nagrody dla uczestników konkursu oraz słodki poczęstunek ufundowało konsorcjum Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, zaś upominki dla uczniów i nauczycieli – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Wyróżnienia II stopnia otrzymali:

• Gabriela Witkowska – uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie za pracę „Horror w podziemiach”, wykonaną pod opieką merytoryczną pani Lidii Wasilewskiej;
  • Kajetan Konieczyński – siódmoklasista z Publicznej Szkoły Podstawowej na Bezrzeczu w Szczecinie; pod kierunkiem pani Anny Pieluszczak stworzył „Opowieść z życia Adriana”;
  • Wiktoria Wojtas – ósmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie pod kierunkiem pani Lidii Wasilewskiej opracowała „Nadzieję”;
  • Julia HanaInagaki – uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Szczecinie za „Legendę o trzech dzielnych orłach”; opiekę merytoryczną sprawowała pani Ilona Krause.

Wyróżnienia I stopnia otrzymali:

• Oliwia Kapczyńska – uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Golczewie, która przygotowała „Historię Marii von Sydow” pod kierunkiem pań Elżbiety Nadzikiewicz oraz Agnieszki Adamowicz;
  • Natalia Kacprzak – uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Dębicach, którą opiekowała się pani Małgorzata Woźniak; tytuł pracy to „Szmaragdowa dama”;
  • Zuzanna Kulpa – uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Szczecinie stworzyła „Pociąg specjalny”, a wsparcia udzielała jej pani Ilona Krause;
  • Natalia Nowak Escobedo – uczennica klasy VII, reprezentująca Niepubliczną Szkołę Podstawową Promyk w Szczecinie, za pracę „Notatki z odbudowy Zamku Książąt Pomorskich” wykonaną pod kierunkiem pani Anny Pieluszczak;
  • Łucja Domin – reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 33 w Szczecinie, autorka pracy „Przyjaciółki ze Szczecina”; siódmoklasistka pracowała pod kierunkiem pani Anny Piotrowskiej-Rakower;
  • Jakub Szymaniak – uczeń klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie za „Czarny piątek” opracowany pod kierunkiem pani Lidii Wasilewskiej.

Laureaci:

Dwa równorzędne III miejsca i 95 punktów uzyskali:

• Filip Sztukin, uczeń klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Golczewie, który pod opieką pań Elżbiety Nadzikiewicz i Agnieszki Adamowicz stworzył pracę „Koleją w świat…”;
  • Zofia Wanda Wojtachnia, uczennica klasy VIII reprezentująca Szkołę Podstawową nr 44 im.ppor. Emilii Gierczak w Szczecinie, która jest autorką pracy „Rzecz o pewnej fabryce”, a merytoryczną pieczę sprawował pan Tomasz Szybowski.

II miejsce zajęła Zofia Kiełbasa, uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Golczewie. Jej oryginalna praca „Historia OSP w Golczewie” została oceniona na 98 punktów. Zosią opiekowały się panie Bożena Mańczak oraz Agnieszka Adamowicz.

I miejsce zdobyła Maja Wereszczyńska, uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Golczewie za pracę „Dwa światy na dworcu kolejowym w Golczewie” ocenioną na 100 punktów! Opiekę merytoryczną sprawowały panie Agnieszka Adamowicz i Elżbieta Nadzikiewicz.

Nagrody ufundowane przez Sieć Ziem Zachodnich i Północnych wręczył uczniom dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski. Były to profesjonalne zestawy artystyczne do nauki rysunku, gry dydaktyczne oraz albumy. Upominki dla młodych twórców i ich opiekunów przekazała także Anna Bańkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Przygotowujący młodzież do konkursu pedagodzy otrzymali dyplomy oraz upominki sfinansowane przez konsorcjum , które zrzesza instytucje kultury, także MNS-CDP.

Dodatkową atrakcją dla nagrodzonych i wyróżnionych była możliwość obejrzenia wystawy „Sttetin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”, którą objaśniła jej kuratorka – Beata Małgorzata Wolska.

Galę uświetnił utwór „Zielono nam” w zachwycającym wykonaniu uczniów klasy IV A Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Młodych artystów przygotowała do występu pani Adrianna Wyroślak – nauczycielka kształcenia słuchu. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny pełną optymizmu i radości piosenkę odtworzono.

Wszyscy obecni podziwiali również Szczecin z tarasu gmachu głównego muzeum, a uczniowie skorzystali ze słodkiego poczęstunku.

Na zakończenie gali, gratulując jeszcze raz dzieciom i ich nauczycielom, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – kierownik Centrum Dialogu Przełomy oraz Edyta Szumocka – koordynatorka konkursu, zachęciły do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez MNS-CDP.

oprac. Ewa Sobota