Zapraszamy na promocję książki „1970. Zło/Przypadek”. Autorką publikacji jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Spotkanie odbędzie się 20 września (poniedziałek), o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

 

Książka przedstawia historię rewolty grudniowej, wydarzenia, które można uznać za jedno z najtragiczniejszych w historii powojennej Polski, a jednocześnie kluczowe dla późniejszych zmian zachodzących w PRL. Narracja publikacji mieści się w ramach czasowych od ogłoszenia wprowadzenia podwyżki na artykuły podstawowe, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 12 grudnia 1970 roku, co wywołało wybuch niezadowolenia wśród społeczeństwa i wielotysięczne demonstracje, aż do Czarnego Marszu, który miał miejsce w Szczecinie 1 maja 1971 roku.

Wiodącym motywem publikacji są wydarzenia w Szczecinie, zaprezentowane na tle wydarzeń ogólnopolskich. W Grudniu 1970 roku śmierć na Wybrzeżu poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych. W samym Szczecinie zginęło 16 osób, z czego większość straciła życie na placu, pod którym mieści się dzisiaj Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Na stronach publikacji możemy śledzić dzień po dniu przebieg wydarzeń Grudnia '70 w Szczecinie, wzbogacony o wspomnienia bezpośrednich świadków. Możemy poznać losy ludzi, których życie załamało się, gdyż przypadkowo znaleźli się akurat w tym, a nie innym miejscu i akurat ich dosięgnęły kule wojska lub milicji. Możemy też przeczytać o wielkich nadziejach łączonych ze strajkiem i zmianami na najwyższym szczeblu władzy i jak te nadzieje zostały zawiedzione.

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – szczecińska dziennikarka, publikowała m.in. w podziemnej „Czarnej Skrzynce”, „Jedności”, „Morzu i Ziemi”, „Kurierze Szczecińskim”, „Głosie Szczecińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Głosie Wieczornym”, „Wprost”, „Polityce, „Prawie i Życiu”” i in. Współautorka kilku reportaży telewizyjnych o najnowszej historii Pomorza Zachodniego. Zdobywczyni tytułu „Publicysta Roku” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a także nagrody przyznanej przez zachodniopomorskie redakcje za działalność na rzecz powstania muzeum najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Inicjatorka powstania Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, którym kieruje.