Zapraszamy we wtorek, 13 grudnia2022 r., o godz. 17.00, na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w grudniu 1981 r.” w reżyserii Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazanek-Wilczyńskiej. Projekcja odbędzie się w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

Spotkanie organizowane jest w związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego na terenie Polski. Film przypomina jeden z najbardziej dramatycznych epizodów tamtych dni: strajk w „Warskim”. Brało w nim udział około dziewięciu tysięcy stoczniowców. Domagali się zniesienia stanu wojennego oraz wypuszczenia z więzień i ośrodków internowania tysięcy działaczy „Solidarności”, zabranych z domów przez funkcjonariuszy MO i SB w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.

Po północy, 15 grudnia, czołgi wyłamały stoczniowe bramy i na teren zakładu weszły oddziały ZOMO. Do rozlewu krwi nie doszło przede wszystkim dzięki liderom strajku: Andrzejowi Milczanowskiemu i Mieczysławowi Ustasiakowi, przekonali oni strajkujących, aby w chwili ataku na stocznię nie stawiali oporu – w starciu w wojskiem i milicją nie mieliby szans.

Film przybliża tamten czas przywoływany we wspomnieniach uczestników strajku, przedstawicieli dyrekcji zakładu i wojska. Pokazuje peerelowską rzeczywistość, marazm i beznadzieję, które nastały po szesnastu miesiącach

„Solidarności”. Wtedy wielu Polaków myślało, że Polska może się zmienić. Stało się to możliwe dopiero po przełomie ustrojowym w 1989 r.