Zapraszamy na debatę pt. „Ukraina – bliżej, czy dalej?” 24 lutego 2023 o godzinie 17:00, zorganizowaną równo rok po ataku Rosji na Ukrainę. Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: Ewa Budziach, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Szczecinie, Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. Ukrainy, Marek Ojrzanowski, generał w stanie spoczynku oraz Jan Syrnyk, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce  oddziału w Szczecinie.

24 lutego 2022 r. o świcie rosyjskie rakiety spadły na ukraińskie miasta – tak zaczęła się wojna, którą Rosja określiła mianem „operacji specjalnej”. Według planów Władimira Putina, rosyjskiego prezydenta, „operacja” miała zakończyć się szybko  zwycięstwem sił rosyjskich. Tak się nie stało, a opór i odwaga Ukraińców wzbudziły podziw całego demokratycznego świata, który – w różnym tempie – ruszył Ukrainie na pomoc. Do Polski przez rok napłynęło 9,8 mln uchodźców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Do swoich domów wróciło już prawie 8 mln uchodźców, mimo że sytuacja wciąż jest dramatyczna. Zginęły i ranne zostały tysiące osób , równie wiele uprowadzono na teren Rosji, dokonano mordów na ludności cywilnej, torturowano, brutalnie gwałcono, okradano, niszczono mienie, w tym infrastrukturę przemysłową, co miało całkowicie sparaliżować Ukrainę. Kilka miesięcy temu wielu komentatorów miało nadzieję, że wojna skończy się w 2022 r. Mimo wsparcia militarnego Zachodu i determinacji obrońców, końca konfliktu nie widać, a Rosja wydaje się być coraz bardziej zdesperowana – wydarzyć się może wszystko.

Czy biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności jesteśmy bliżej końca wojny czy jej eskalacji? Co robić, żeby chęć pomocy Ukrainie nie zaczęła maleć? Kto wytrwał do dziś i pomaga walczącym i uchodźcom, np. w Szczecinie? Jaki był i jest nasz stosunek do uchodźców, na ile zaadaptowali się w naszym kraju, na ile funkcjonują w systemie m.in. szkolnym? Na te i inne tematy będą dyskutować nasi goście.

Ewa Budziach, nauczycielka języka polskiego w LO nr 1 w Szczecinie, którym kieruje od 2007 r., ceniona pedagog, angażująca młodzież w projekty patriotyczne i obywatelskie. Kierowana przez nią szkoła stawia na tolerancję i akceptację różnorodności, kształtuje postawy przeciwstawiania się wszelkiemu złu, konsumpcjonizmowi, pysze i przemocy w każdej postaci. Po wybuchu wojny w Ukrainie w LO nr 1 organizowana była zbiórka darów, powstały też dwie klasy dla ukraińskiej młodzieży.

Dorota Kowalewska, pracowniczka naukowa Instytutu Nauk o Polityce i bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach interesuje się m.in. problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, autorka monografii pt. Organizacje mniejszości narodowych i etnicznych w województwie zachodniopomorskim. Od 12 lat współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce, współzałożycielka Komitetu Pomocy Ukrainie. 28 lutego 2022r. powołana na stanowisko pełnomocniczki Rektora US ds. Ukrainy. 

Marek Ojrzanowski, Gen. bryg. (w st. spocz.) służbę wojskową pełnił w latach 1969–2011 zajmując wiele stanowisk dowódczych i sztabowych. M.in. był dowódcą brygady, dyrektorem departamentu w MON, pracował w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i w Strategicznym Dowództwie Transformacji NATO w Norfolk w st. Wirginia USA. Po zakończeniu służby w latach 2012–2015 pracował jako wykładowca z zakresu bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie. Jest autorem wielu artykułów i publikacji o tematyce bezpieczeństwa i obronności. 

Jan Syrnyk, działacz mniejszości ukraińskiej w Polsce, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, członek Rady Głównej ZUwP, współautor audycji „Posydeńki” w PR Szczecin, współtwórca Rady Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, współorganizator „Spotkań kultur” i „Dni Kultury Ukraińskiej” w Szczecinie. Odznaczony medalem Caritas „In Caritate service”. Od ośmiu lat prowadzi z Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego i ks. Robertem Rosą, proboszczem szczecińskiej parafii greckokatolickiej, akcję „Razem pomóżmy Ukrainie”, za co obaj zostali uhonorowani nagrodą prezydenta Ukrainy.

Spotkanie odbędzie się w Sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności 1. Wstęp wolny.