Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Lex Drewiński w Kosmosie” w reżyserii Marka Osajdy. Projekcja odbędzie się w Sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu. Wstęp wolny.

LEX DREWINSKI W KOSMOSIE INTERNETRGB

Prezentowany dokument w ciekawej formie przybliża postać Lexa Drewińskiego, jednego z najbardziej znanych polskich twórców plakatu, wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie. Motto artysty to: „W plakacie odejmować znaczy dodawać”. Jego prace pokazywane były w wielu krajach na świecie i zdobyły prestiżowe nagrody. Widz będzie miał okazję prześledzić rozwój kariery artystycznej, poznać okoliczności, jakie miały wpływ na wybór nie tylko technik, którymi posługuje się twórca, ale też tematów, wśród których sprzeciw wobec totalitatyzmów jest jednym z ważniejszych. Tłem do wielu ujęć w filmie stał się nieprzypadkowo budynek  MNS–CDP, w którego podziemiach znajduje się wystawa stała dotycząca trudnej historii Polski i Europy w latach 1939–1989, a przede wszystkim skutków dwóch totalitaryzmów: nazizmu / faszyzmu i komunizmu, odczuwalnych do dziś.

Prof. dr hab. Lex Drewinski, ur. 11 września 1951 r. w Szczecinie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Pracował jako reżyser i scenarzysta w Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu. W 1985 wyjechał do Berlina Zachodniego. W 1991 podjął dalsze kształcenie w dziedzinie grafika komputerowego w Instytucie CIMDATA GmbH w Berlinie. Rok później wygrał konkurs na stanowisko profesora Projektowania Graficznego. W latach 1992–2017 był profesorem w Katedrze Projektowania Graficznego w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. W 2000 r. prezentował „LexICON A-Z” w Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu zapowiadającego XXI wiek. Członek honorowy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, autor felietonów do polskiego kwartalnika projektowego „2+3D”. Od 2010 r. –  równolegle do pracy w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy) –  profesor w Katedrze Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie W 2015 r. odebrał nominację na profesora sztuk pięknych wręczoną przez Prezydenta RP. W 2016 r. został Honorowym Ambasadorem Miasta Szczecin, a rok później uzyskał tytuł Człowiek Roku „Głosu Szczecińskiego”.

Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie międzynarodowych. Od połowy lat 80. brał udział w niemal wszystkich najważniejszych wystawach i prezentacjach plakatu na świecie, miał też ponad 70 wystaw indywidualnych. Prace Lexa Drewińskego znajdują się w zbiorach prestiżowych instytucji na wszystkich kontynentach.

Marek Osajda – absolwent historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu  i Pomagisterskiego Dziennego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz prasowy i telewizyjny, wydawca. Pracował w Warszawie, w Komitecie do Spraw Radia i Telewizji, w Redakcji Reportażu i Filmu Dokumentalnego w Studio – 2 TVP. W Szczecinie związany był z „Głosem Szczecińskim”, „Morzem i Ziemią”, Ośrodkiem Radiowo-Telewizyjnym, prywatną Telewizją „Morze”. Był założycielem i wydawcą magazynu ekologicznego „Zielona Arka”, prowadził też Wydawnictwo Ekolog Pomorski. Wykładał dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor kilkudziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych. Od 2000 w „Kurierze Szczecińskim” był członkiem rady programowej TVP Szczecin, a od 2009 r. jest członkiem rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Laureat wielu nagród dziennikarskich i wydawniczych, m.in. Super Kaczki – nagrody dziennikarskiej za całokształt twórczości, przyznanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

ŚRODA 22/3/3023 17:00
Film o Lexie Drewińskim - „Lex Drewiński w Kosmosie”
MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY