Pełny program 17. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie: KLIK

Muzeum czynne od 18.00 do 0.00

Wystawa stała:
- Miasto sprzeciwu – miasto protestu
Na wystawie stałej pojawiły się nowości. Proponujemy odszukanie w przestrzeni ekspozycji najnowszych zbiorów MNS–CDP.
Ostatnie wejście na wystawę stałą o 23.00!

Wystawy czasowe:
- „PRL – bieguny pamięci” – wystawa towarzysząca siódmej rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy ze zbiorów własnych (sala edukacyjna)
- „Po wielkiej wojnie” – wystawa plenerowa przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność
- „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu” / “Ta wojna trwa – fotografie Andriya Dubchaka” – wystawa plenerowa

WARSZTATY W SALI EDUKACYJNEJ/MAGAZYNIE OTWARTYM

Teatrzyk cieni „Wsiąść do pociągu byle jakiego”
16:30–17.30

Dzieci będą mogły poznać drogę swojego rówieśnika Olka, który musiał wraz z mamą opuścić swój dom podczas drugiej wojny światowej. Przeżył kilka lat na zesłaniu, a po wojnie trafił do Szczecina i zamieszkał tu na stałe. Zabawa pozwoli dzieciom poznać nie tylko historię szczecińskich pionierów, lecz także zrozumieć uczucia dzieci bezpośrednio doświadczających wojny.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat. Liczba miejsc ograniczona, zapisy w kasie MNS–CDP, drogą mejlową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 572 661 183.

„Cztery przystanki zabaw” – warsztaty dla najmłodszych
18.00–21.00

W sali edukacyjnej zostaną przygotowane cztery stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Stacje:
- rozsypanka – sensoplastyka: możliwy wybór dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedna to lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki, natomiast druga to przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki, pojemniki.
- obrazkomania: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły, plasteliną lub kolorowanie. Możliwe będzie też tworzenie figurek z plasteliny, modeliny.
- stacja solidarności: wspólne budowanie domku z klocków
- układanka: układanie puzzli przedstawiających różne obiekty z wystawy „PRL – bieguny pamięci” i odszukiwanie ich w przestrzeni ekspozycji.

„Zagadki PRL” – zabawa z kartą pracy dla młodzieży i dorosłych

Rozwiązywanie zadań z kart pracy do wystawy „PRL – bieguny pamięci”. Dla zwycięzców przewidziana słodka nagroda.

WYDARZENIA W PRZESTRZENIUŃ DIALOGU

„Sprawiedliwi z Zachodniopomorskiego” – prezentacja Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów

WYDARZENIA NA PLACU SOLIDARNOŚCI
- oprowadzanie po wystawie plenerowej „Po wielkiej wojnie”