Do 25 lutego 2018 roku na płycie placu Solidarności można oglądać plenerową wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Dla miłośników historii przygotowaliśmy niespodziankę – konkurs, w którym można wygrać katalog wystawy. Mamy dla Państwa aż dziesięć egzemplarzy!

Aby otrzymać nagrodę, wystarczy odwiedzić plac Solidarności i zrobić sobie selfie w jej przestrzeni. Fotografie prosimy opublikować w panelu dyskusji „wydarzenia” na portalu Facebook lub przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Autorzy najlepszych prac otrzymają katalog oraz gadżety związane z wystawą. Na Wasze zdjecia czekamy do 18 lutego 2018 roku.

„Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi międzyludzkich, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. Opowie o nim wystawa plenerowa, którą od  12 stycznia do 25 lutego 2018 roku będzie można oglądać na placu Solidarności. Zgromadzono ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii prezentujące wybrane aspekty pierwszych kilku powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych.  Ekspozycja zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzą niejako do labiryntu. Można na niej zobaczyć ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii.