Z okazji Nocy Muzeów przygotowaliśmy warsztaty domowe o tematyce wojennej. Zadania zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku szkolnym oraz dla całej rodziny (do wyboru). Materiały do pobrania są umieszczone pod tekstem. Należy pobrać tekst główny z instrukcją do zadań (ZADANIA) oraz załączniki do konkretnych ćwiczeń.

Przypomnijmy:

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. III Rzesza pod wodzą Adolfa Hitlera zaatakowała Polskę bez uprzedniego wypowiedzenia wojny. Dwa dni później Francja i Wielka Brytania, sojusznicy Polski, zażądały wycofania niemieckich wojsk z Polski. Na froncie zachodnim alianci nie prowadzili działań zbrojnych od października 1939 roku do maja 1940 roku. 17 września 1939 roku Polska została zaatakowana również ze wschodu przez ZSRS znajdujący się pod rządami Józefa Stalina. Agresja na Polskę była już przesądzona 23 sierpnia 1939 roku podczas podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow przez III Rzeszę i ZSRS. Wojna obronna Polski zakończyła się 6 października po pięciu tygodniach walk.

W listopadzie 1939 roku ZSRS zaatakował Finlandię, rozpoczynając tzw. wojnę zimową. Od kwietnia 1940 roku III Rzesza sukcesywnie zajmowała kraje Europy Zachodniej. Od lipca do października 1940 roku toczyła się bitwa powietrzna o Anglię, w której zasłynął polski Dywizjon 303. Bitwę wygrały państwa alianckie, a ekspansja Hitlera została zahamowana.

Włochy, na których czele stał Benito Mussolini, należały do tzw. państw Osi; obok Niemiec i Japonii. W 1940 roku rozpoczęły walki w Afryce Północnej, które trwały do maja 1943 roku i zakończyły się zwycięstwem sił alianckich.
22 czerwca 1941 III Rzesza, w ramach operacji Barbarossa, zaatakowała swojego dotychczasowego sojusznika, tj. Związek Sowiecki. Powstał kolejny front, na którym Niemcy musiały prowadzić działania zbrojne, na początku odnosząc sukcesy, zaś od bitwy pod Stalingradem kosztowne porażki.

7 grudnia 1941 do wojny przeciwko państwom Osi przystąpiły Stany Zjednoczone, sprowokowane japońskim atakiem na ich bazę marynarki wojennej Pearl Harbor. Na froncie włoskim w maju 1944 roku rozgrywała się bitwa o Monte Cassino, w której sukces odniósł 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa. 6 czerwca 1944 roku alianci przeprowadzili udane lądowanie w Normandii. Umożliwiło ono utworzenie tzw. drugiego frontu w Europie i ostatecznie wyzwolenie całego kontynentu. 30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler popełnił samobójstwo. 8 maja 1945 roku niemieckie dowództwo w Berlinie podpisało bezwarunkową kapitulację Niemiec. Natomiast 2 września 1945 skapitulowała Japonia.

Trudno oszacować ile dokładnie osób poniosło śmierć w wyniku tej wojny. Historycy wskazują na liczby wahające się od 50 do 78 milionów. Po obu stronach konfliktu miały miejsce zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pliki do pobrania