W środę, 30 marca 2022 r., o godzinie 13.00 w w auli Collegium Balticum przy ulicy Mieszka I 61 C odbędzie się projekcja filmu „Fotograf demokracji”, opowiadającego o twórczości Cezarego Sokołowskiego – jedynego laureata nagrody Pulitzera w dziedzinie fotografii wśród polskich twórców. Jego autorami są wrocławscy fotoreporterzy – Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej.  

Cezary Sokołowski to fotoreporter, od prawie czterdziestu lat pracuje dla amerykańskiej agencji Associated Press. W 1992 roku zdobył nagrodę Pulitzera za zdjęcie rosyjskiego czołgisty na ulicy w Moskwie w trakcie puczu Janajewa. Na przestrzeni lat fotografował etapy przemian ustrojowych w Polsce i Europie. Na swoich fotografiach uwieczniał kształtowanie się demokracji w Polsce, powstanie „Solidarności”, stan wojenny, rozpad ZSRS, rewolucję w Rumunii czy wojnę w Jugosławii. 

Na spotkaniu będą obecni Piotr Piłat (producent filmu) oraz Jerzy Undro (fotoreporter PAP i CAF).

 

Piotr Piłat, producent filmu: dziennikarz i producent telewizyjny, związany z agencją Reuters przez 20 lat. Doświadczony w pracy w warunkach wojennych na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz Afryce. Za swoją pracę dziennikarską, podczas konfliktu w Libii, znalazł się wśród finalistów nagrody Pulitzera w 2012 r. W kolejnych latach był wydawcą serwisów telewizyjnych poświęconych regionowi Europy Środkowej i Wschodniej. Jako trener i doradca medialny dla Thomson Reuters Foundation szkolił dziennikarzy agencji Reuters, jak również polskich mediów (TVN, „Gazeta Wyborcza”) oraz niezależnej białoruskiej telewizji Belsat.

Jerzy Undro, przez ponad 40 lat fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej. W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia, m.in. Sierpień '80 i wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. W 1980 roku fotografował w Sztokholmie uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi, a dziewięć lat później obalenie Muru Berlińskiego. Jako korespondent wojenny w latach 2003–2008 wyjeżdżał do Iraku, Czadu i Afganistanu. Autor albumów „Irak Misja Pokoju”, a także poświęconych Szczecinowi i Pomorzu Zachodniemu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „za zasługi dla obronności kraju”, a także złotą odznaką „zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”. Zwycięzca Grand Press Foto 2007 w kategorii „Wydarzenia”. Nagrodzony trzykrotnie „Kaczką Dziennikarską”, przyznawaną przez zachodniopomorskie środowisko dziennikarskie.