Zapraszamy w poniedziałek, 11 kwietnia 2022 r., o godz. 16.00, na promocję książki „Z Kresów na Kresy” autorstwa Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Anety Popławskiej-Suś. Spotkanie odbędzie się w Sali konferencyjnej/przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich w Katyniu, a dwa dni później tę informację ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Wątek Zbrodni Katyńskiej jest jednym z głównych zaprezentowanych w publikacji. Na książkę składają się teksty popularno-naukowe, przybliżające problematykę ekspatriacji polskiej ludności z Kresów II Rzeczpospolitej po drugiej wojnie światowej i proces osiedleń na Ziemiach Zachodnich i Północnych, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Zachodniego. 

W publikacji znajdują się też reportaże opowiadające o kresowiakach z bagażem najgorszych wspomnień związanych z zesłaniem na Syberię, którzy przybyli na ziemie przyznane Polsce po drugiej wojnie.  Publikację zamykają fotografie i teksty związane z dość mało znanym wątkiem kresowym: wyjściem z ZSRS polskich zesłańców wraz z armią generała Władysława Andersa i osiedleniem się części z nich na kilka lat w Afryce. Wystawę dotyczącą tego zagadnienia można było oglądać w MNS–CDP na początku 2020 r. 

Oprócz fotografii afrykańskich w książce zamieszczono wiele zdjęć pamiątek kresowych, znajdujących się w zbiorach MNS–CDP. Najciekawsze z nich eksponowane są na wystawie stałej albo były pokazywane na wystawach czasowych. W publikacji ukazały się również zdjęcia pochodzące z Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, gdzie  początkowo trafiali ekspatrianci, a także zapis fotograficzny widowiska historycznego, zorganizowanego w 65. rocznicę przybycia na Pomorze Zachodnie transportów ze Wschodu. 

 

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, polonistka, szczecińska dziennikarka związana głównie z mediami regionalnymi, muzealniczka – pomysłodawczyni utworzenia Centrum Dialogu Przełomy. Autorka reportaży prasowych, współautorka filmów dokumentalnych m.in. „Sierpień 1988. Demontaż systemu”, czy „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.”. Kierowniczka i kuratorka wystawy stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, autorka kilkudziesięciu wystaw czasowych oraz książek o przełomowych wydarzeniach na Pomorzu Zachodnim prezentowanych na tle wydarzeń ogólnopolskich i światowych. Autorka wielu projektów edukacyjnych i Akademii Obywatelskiej. Organizatorka debat publicznych, a także współorganizatorka niebanalnych uroczystości rocznicowych, w tym widowisk historycznych. 

dr Aneta Popławska-Suś – antropolożka, historyczka. Specjalizuje się w antropologii historycznej oraz w historii mówionej w ujęciu Pomorza Zachodniego i pogranicza polsko-niemieckiego po 1945 roku. W latach 2014–2020 asystentka w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w jednej ze szczecińskich szkół podstawowych. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim.