Zapraszamy w środę, 14 czerwca 2023 roku, o godzinie 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na wieczór wspomnień poświęcony Danucie Szyksznian, legendarnej wileńskiej łączniczce ps. „Sarenka”, „Szarotka”. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej MNS–CDP na placu Solidarności 1 w Szczecinie.

346868532 210700961836515 541714006763377817 n

Danuta Szyksznian z domu Janiczak urodziła się 7 czerwca 1925 roku w Krakowie, jednak swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie. Była córką zawodowego żołnierza. Wzięła udział w strajku szkolnym na znak protestu przeciwko usunięciu przez władze litewskie polskich nauczycieli ze szkół. W czerwcu 1941 została przyjęta do grupy łączniczek „Kozy” i złożyła przysięgę jako żołnierz Armii Krajowej. Zajmowała się przerzutem prasy, dokumentów oraz broni. W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 została aresztowana przez NKWD i skazana zaocznie na 10 lat łagrów. Osadzona została w miejscowości Jełszanka koło Saratowa. Koszmar tamtych dni opisała w książce „281 w szponach NKWD”. Po zakończeniu wojny wraz z ojcem i siostrą osiedliła się na Pomorzu Zachodnim. Pomimo prześladowań ze strony władz rozwijała swoją pasję nauczycielki i działalność społeczną. Po przejściu na emeryturę działała w organizacjach kombatanckich. Była współzałożycielką szczecińskiego Klubu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej. Pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest matką chrzestną sztandaru dowództwa 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2011 roku została wyróżniona tytułem „Szczecinianki Roku”. Za zasługi w działalności konspiracyjnej i zawodowej po wojnie Danuta Szyksznian została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej nadanym przez gen. Bora-Komorowskiego w Londynie, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska (trzykrotnie) i wieloma odznaczeniami pamiątkowymi.

W muzealnej przestrzeni dialogu o niezwykłej kobiecie rozmawiać będą m.in. Jolanta Szyłkowska, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, Maja Nabzdyjak z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz GRH „Szarotki”, której honorową opiekunką była Danuta Szyksznian. W trakcie wydarzenia odbędzie się pokaz mody retro, inspirowany stylem bohaterki wieczoru, przygotowany przez szczecińską artystkę, Olgę Dąbkiewicz.