Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie wraz z nauczycielami 2 czerwca 2023 roku uczestniczyli w wyjazdowej lekcji historii.

Jej celem było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück, gdzie w latach 1939–1945 więziono ponad 130 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci, spośród których duża część została zamordowana. Uczestnicy zapoznali się z historią obozu, dniem codziennym więźniów i ich oprawców. Obejrzeli domy nadzorczyń i kadry dowódczej obozu. W Löcknitz zatrzymali się w miejscu pamięci wspólnoty żydowskiej oraz przy pomniku ofiar nazizmu.

Lekcję, której tematem przewodnim był Poczdam, jako miasto wielkiej historii od XVIII do XX wieku zrealizowano 12 września 2023 roku. Młodzież I liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie wysłuchała w ogrodzie Sanssouci historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem okresu panowania Fryderyka II Wielkiego. Obejrzano także pozostałości po dawnej rosyjskiej kolonii – Alexandrowce oraz Liebermann Villa przy Wannsee, gdzie 20 stycznia 1942 roku naziści zatwierdzili plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, w praktyce oznaczający zamordowanie 11 milionów ludzi.

„Miejsca pamięci o ofiarach III Rzeszy, miasto muru berlińskiego i zimnej wojny” – to temat kolejnej wyjazdowej lekcji, zorganizowanej 19 września 2023 roku z udziałem uczniów z XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Muru Berlińskiego, zapoznali się z symboliką Pałacu Łez oraz odbyli spacer ulicami stolicy Niemiec, znaczony śladami muru. Zatrzymali się w miejscu po Krolloper, gdzie 1 września 1939 roku Adolf Hitler ogłosił rozpoczęcie wojny z Polską. Wycieczkę zakończono nieopodal dawnego przejścia granicznego między NRD a Berlinem Zachodnim – Checkpoint Charlie.

W Dniu Jedności Niemiec, 3 października 2023 roku, w lekcji „Pamięć o zbrodniach III Rzeszy” wzięła udział młodzież z XII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie. Po raz pierwszy uczestnicy wydarzenia zwiedzili wystawę stałą centrum dokumentacyjnego „Topographie des Terrors”. Obok budynku Gropiusa, nieopodal Potsdamer Platz, w latach 1933–1945, znajdowała się centrala nazistowskiego terroru. Wysłuchali również opowieści o berlińskim murze, obejrzeli monument poświęcony zamordowanym Żydom Europy, europejskim Sinti i Romom, prześladowanym przez nazistów, pomnik żołnierzy radzieckich w Tiergarten. Lekcję historii zakończono spacerem między Bramą Brandenburską a okazałym gmachem Reichstagu – siedzibą niemieckiego parlamentu.

Należy dodać, że opiekę merytoryczną nad lekcjami, w których uczestniczyło 169 osób, sprawował dr Tomasz Ślepowroński, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wymienione wydarzenia zrealizowano dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

oprac. Ewa Sobota