Zanim pod ziemią powstała wystawa stała Muzeum Narodowego w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, pod szyldem CDP odbyło się wiele wydarzeń. Wychodziliśmy w teren, wyjeżdżaliśmy za granicę, organizowaliśmy spotkania w miejscach, do których wcześniej trafiali tylko wybrani, proponowaliśmy rozmowy z ludźmi, którzy tworzyli Historię, a o których świat zapomniał.

Dużym powodzeniem cieszyły się nasze debaty na gorące tematy, dotyczące niedawnej historii, ale też najważniejszych bieżących wydarzeń, związanych z obroną wolności i sprzeciwem wobec totalitaryzmów. Coraz więcej młodzieży chciało uczestniczyć w naszych lekcjach historii w miejscach historycznych w Szczecinie i w regionie, urozmaiconych filmami, prezentacjami, prowadzonych przez świadków historii, albo przez znakomitych ekspertów z całej Polski. Porwaliśmy się na organizację konferencji i sympozjów, także międzynarodowych. Zaproponowaliśmy koncerty dedykowane ludziom, którzy nie bali się upominać o wolną Polskę. O naszej historii opowiadaliśmy też przez wystawy plenerowe tworzone na miejscu, albo sprowadzane z zewnątrz, od partnerów CDP. Staraliśmy się pokazać, co dla nas ważne przez działania promocyjne, w tym głośne rekonstrukcje historyczne, którym przyglądały się tysiące ludzi. Otwarcie wystawy stałej to nie koniec takich projektów. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

"Zanim zeszliśmy pod ziemię"

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1
styczeń 2016

Kurator: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Teksty: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Projekt graficzny: Magdalena Majewska

Zdjęcia: Magdalena Majewska, Aneta Popławska-Suś, Sebastian Sahajdak, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Kowalczyk, Jakub Gibowski, fotogutek.pl

organizator: MNS - CDP