"Drogi do Niepodległej" to tytuł wystawy plenerowej, która 10 września br. stanie na pl. Solidarności – dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Jest ona wstępem do przypadającej za dwa lata 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowały ją Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i Narodowy Bank Polski. W Szczecinie wystawa będzie gościć na zaproszenie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Swój udział w wernisażu zapowiedział dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka.

Prezentowana w różnych polskich miastach ekspozycja przygotowuje Polaków do obchodów jednej z najważniejszych rocznic w najnowszej historii Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że pobudzi widza do refleksji, czym jest dla niego niepodległość i jak ją pielęgnować.

W sześciu odsłonach zostanie przedstawiona postać Józefa Piłsudskiego oraz jego droga do Niepodległej. Podróż rozpoczyna się w 1918 roku. Pokazuje wkład Piłsudskiego w proces dążenia do odzyskania niepodległości oraz cechy Marszałka, które sprawiły, że jest on uważany za jednego z twórców II Rzeczypospolitej. Widzowie będą mogli wysłuchać wspomnień legionistów Pierwszej Brygady w formie słuchowiska, obejrzeć archiwalne fotografie w technologii 3D, grafiki i podświetlane fotografie wielkoformatowe czy filmy ze znanymi postaciami świata kultury i mediów odpowiadającymi na pytanie o to, czym jest dla nich niepodległość. Wśród filmów znajdzie się również prezentacja wydanej w 2015 roku przez Narodowy Bank Polski monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, w ramach serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Do 2018 roku NBP planuje kolejne emisje, poświęcone czterem tematom. W najbliższym czasie, 8 listopada wchodzą do obiegu monety prezentujące postać Józefa Hallera.

Dzięki nowoczesnej formie i wykorzystaniu multimediów wystawa cieszy się zainteresowaniem widzów w różnym wieku, w różnym stopniu znających historię. Dostępna jest również w wirtualnej (rozbudowanej) wersji pod adresem wystawa.najlepszemedia.pl.

Wernisaż odbędzie się 10 września, o godz. 15.00 na pl. Solidarności. Wstęp wolny.

Wystawa jest integralną częścią Dni Otwartych NBP, na które Oddział Okręgowy NBP w Szczecinie zaprasza tydzień później, w sobotę 17 września, w godzinach 10.00–17.00. Zwiedzający siedzibę banku przy ul. płk. T.A. Starzyńskiego 1 będą mogli zobaczyć także ważące 12,5 kg sztaby złota, zagrać w grę „Poznaj NBP”, rozwiązać zagadki w „escape room”, przejść krótki kurs rozpoznawania banknotów oraz zakupić monety kolekcjonerskie, w tym również te poświęcone Józefowi Piłsudskiemu.

 

 

"Drogi do Niepodległej"

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

9.09.2016 – 23.09.2016

kurator: Martyna Sypniewska, z ramienia MNS: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

organizator: Narodowy Bank Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego

współorganizator: MNS – CDP