Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na wystawę plenerową poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 sierpnia 2015 r., o godzinie 18.30 na placu Solidarności w Szczecinie.

Otwarcie wystawy poprzedzi wykład "Pułkownik Kukliński – polska samotna misja", który wygłosi Filip Frąckowiak, autor i kurator wystawy, kustosz warszawskiej Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wykład odbędzie się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ulicy Wały Chrobrego 3, w sali konferencyjnej (I piętro), o godzinie 17.00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny, zarówno na wykład, jak i wernisaż wystawy.

Pułkownik Ryszard Kukliński był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także współpracownikiem CIA o pseudonimie Jack Strong. Do 1981 r. Kukliński przekazał CIA ponad 40 tysięcy stron dokumentów dotyczących ZSRR i Układu Warszawskiego. Wśród nich były m.in. plany wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W listopadzie 1981 r. pułkownik wraz z rodziną został ewakuowany z Polski przez pracowników amerykańskiej ambasady. Polski sąd skazał go w 1984 r. zaocznie na karę śmierci. W 1995 r. wyrok uchylono.

Muzeum Narodowe w Szczecinie (wykład)
ulica Wały Chrobrego 3
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy” (wernisaż)
plac Solidarności 1

18.08.2015, godz. 17.00 (wykład), 18:30 (wernisaż)
Wstęp wolny

 

 

"Pułkownik Ryszard Kukliński - polska samotna misja"

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy”, pl. Solidarności 1

18.08.2015 - 7.09.2015

Autorzy wystawy: Filip Frąckowiak, Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, Archiwum Akt Nowych
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie