Od 1 do 31 marca, w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w Przestrzeni Dialogu (MNS – CDP, pl. Solidarności 1, poziom -1) będzie można zobaczyć wystawę czasową „Milcząc, wołają”. Ekspozycja została przygotowana przez Piotra Życieńskiego z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w oparciu o jego ubiegłoroczną wystawę „Cum tacent, clamant”.

Wystawa opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”.

Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie (wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00; piątek, niedziela:10.00–16.00). Na ekspozycję czasową obowiązuje wstęp wolny.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy od lat prowadzi projekty związane z tematem Żołnierzy Wyklętych. W 2013 r. wspólnie z IPN i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym (PUM) zorganizowaliśmy pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Kwatera Ł” dotyczącego ekshumacji na powązkowskiej „Łączce”, rok później pokazaliśmy drugą część filmu pt. „Dzieci Kwatery Ł”. Pokazom towarzyszyła debata z udziałem m.in. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego. W pokazach wzięło udział po kilkaset osób, w tym młodzież licealna ze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Także w 2014 r. zorganizowaliśmy razem z IPN na PUM lekcje historii dla szczecińskich licealnych klas medycznych nt. genetyki wykorzystywanej w identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Organizowaliśmy także wspólnie z IPN lekcje historii poświęcone Żołnierzom Wyklętym, zaś „Wyklęci Bohaterowie” to główny temat I Turnieju Debat Oksfordzkich zorganizowanego w 2015 r.

Temat Żołnierzy Wyklętych i ich losów, także działania IPN oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa finansujących poszukiwanie szczątków ofiar reżimu komunistycznego, prezentowany jest także na wystawie stałej MNS - CDP, w przestrzeni poświęconej czasom stalinowskim.

otwarcie wystawy: 29 lutego 2016, obowiązują zaproszenia
wystawa czynna: do 31 marca 2016

 

 

"Milcząc, wołają"

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

29.02.2016 - 31.03.2016

kurator: Piotr Życiński, z ramienia MNS: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

organizator: Instytut Pamięci Narodowej

współorganizator: MNS – CDP