Wystawa poświęcona jest zapomnianym bohaterom „Solidarności”; ludziom z dalszych szeregów, bez których zaangażowania nie doszłoby do  przełomowych wydarzeń w historii Polski. Jest doskonałym uzupełnieniem wystawy stałej CDP, która w swoich założeniach, obok uznanych bohaterów, ma przypominać sylwetki ludzi nie występujących na stronach encyklopedii, nie pojawiających się w pierwszych szeregach podczas rocznicowych uroczystości - skromnych i niedocenianych, a jednak niezwykle oddanych idei Solidarności.

W sobotę, 3 września, Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Zapomniani ludzie Solidarności”. Na wystawie przypomnimy sylwetki 18 osób, których rola w odzyskiwaniu przez Polskę wolności była bardzo ważna, zarówno podczas karnawału Solidarności, jak i po wybuchu stanu wojennego, a także potem, gdy Polskę ogarnął marazm drugiej połowy lat 80. To cisi bohaterowie, o których przeważnie zapominany, koncentrując uwagę głównie na liderach wydarzeń.

Przełom sierpnia i września jest najlepszym momentem na upamiętnienie takich osób. 30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie, po wielkim strajku, doszło do podpisania porozumienia, jednego z trzech, w wyniku których powstał NSZZ Solidarność – nie tylko 10-milionowy związek zawodowy, ale też ruch społeczny. Z kolei 3 września 1988 r. w Szczecinie zakończył się najdłuższy strajk w powojennej historii miasta. Strajki, które wówczas wybuchły w niektórych miejscach Polski, doprowadziły do odzyskania przez ludzi nadziei, że kraj może się zmienić. Konsekwencją strajków były m. in. obrady Okrągłego Stołu i częściowo wolne wybory w czerwcu 1989 r., a następnie przyspieszenie procesu przemian. Autorem wystawy jest Fundacja Polskich Wartości. Po wernisażu zapraszamy na film dokumentalny pt. „Demontaż systemu” przypominający Sierpień'88 w Szczecinie: strajki w porcie, w Zakładach Komunikacji Miejskiej i w Zakładach Budownictwa Kolejowego, uznane przez uczestników za jedne z najbardziej dramatycznych.

Autorkami filmu są Monika Mazanek i Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Organizatorem spotkania jest Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.
Początek wernisażu godz.16.00 w sali konferencyjnej CDP na poziomie -1 na pl. Solidarności 1. Wstęp wolny.

 

 

"Zapomniani ludzie Solidarności"

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

3.09.2016 - 30.09.2016

kurator: Wojciech Woźniak, z ramienia MNS: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

organizator: Fundacja Polskie Wartości

współorganizator: MNS – CDP