W 2016 roku minęła osiemdziesiąta rocznica deportacji Polaków z zachodnich terenów Ukraińskiej SRR do Kazachstanu. Z tej okazji Centrum Dialogu Przełomy zorganizowało wystawę fotograficzną pod tytułem Polacy w Kazachstanie.

Jest ona podsumowaniem studenckiego przedsięwzięcia Projekt Kazachstan - ocalić od zapomnienia. W ramach wolontariatu w sierpniu 2015 roku grupa młodych ludzi skupionych wokół szczecińskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego “W Sercu” spędziła dwa tygodnie w północnej części Kazachstanu wśród tamtejszej Polonii. Prezentowane na wystawie zdjęcia autorstwa Mateusza Świtały i innych uczestników wyprawy mają charakter reportażowy, i układają się w portret społeczności polskiej w Kazachstanie. Kuratorami wystawy współorganizowanej przez Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego “W Sercu” były Agnieszka Kuchcińska-Kurcz i Ewa Bydałek.

"Polacy w Kazachstanie"

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

1.07.2016 - 31.07.2016

autor zdjęć: Mateusz Świtała