„»...Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” to tytuł wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, która stanie na pl. Solidarności 1 w poniedziałek, 27 lutego. Poświęcona jest ważnym postaciom polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez NKWD i UB, i przygotowana została w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca. Ekspozycja prezentuje wyniki prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieodkrytych dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to szerokiej publiczności zapoznać się ze specyfiką działań archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie.

Twórcy wystawy to Milena Bykowska z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Grzegorz Czapski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Autorami grafiki są Krzysztof Drumiński i Jakub Walkowicz z firmy 2code.
Wystawę będzie można oglądać na placu do końca marca.

„...Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...”. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1
27.02.2017 – 31.03.2017
autorzy: Milena Bykowska, dr Paweł Skubisz, Grzegorz Czapski