W ramach trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, 11 czerwca 1987 r., papież Jan Paweł II przyjechał do Szczecina. Do papieskiej wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto.

Wizyta papieża w Szczecinie była wyjątkowym wydarzeniem, które dodało miastu energii, wyrwało ludzi z marazmu, przyniosło nadzieję na zmiany. Szczególnie mocno zapadły w pamięć mieszkańcom Szczecina papieskie słowa: „Są różne gwałtowne wichry, są także uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać, aby zwyciężyć. Przypomnij tchnienie Ducha Świętego, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął”. Pielgrzymka była jednym z wydarzeń dających impuls do zmian, które nastąpiły kilkanaście miesięcy później w całej Polsce.

Jakie były kulisy przygotowań, jakie intencje przyświecały władzom partyjnym i państwowym, jaka była Polska drugiej połowy lat 80. i co takiego wydarzyło się, co mogło popsuć atmosferę spotkania – o tym opowie wystawa plenerowa „Operacja papież”, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Na wystawie, złożonej z dwadziestu plansz, będzie można obejrzeć zdjęcia i dokumenty z epoki, wiele z nich pokazywanych jest szerokiej publiczności po raz pierwszy. Prezentowane materiały pochodzą m. in. z Archiwum Państwowego w Szczecinie, archiwów szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, a także ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja będzie dostępna najpierw na Jasnych Błoniach, w alei za pomnikiem Jana Pawła II, w miejscu, gdzie 30 lat temu odbyła się Msza papieska, gromadząca 700 tysięcy wiernych
z całego regionu, a także gości z kraju i zza granicy. Wernisaż zaplanowano na 11 czerwca (niedziela) na godz. 14.00. Wstęp wolny.

Wystawa zostanie przeniesiona 16 czerwca na plac Solidarności, gdzie będzie można ją oglądać do końca lipca br.

Na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy znajduje się kopia ornatu, w którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. na Jasnych Błoniach, zdjęcia, a także fragmenty filmu pokazującego papieską wizytę, nakręconego wówczas przez TVP.

W sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, 10 i 11 czerwca 2017 roku, będą wyświetlane fotografie pokazujące Mszę św. na Jasnych Błoniach – najnowszy nabytek MNS–CDP. Ich autorem jest Zbigniew Załuski.

 

miejsce wydarzenia: Jasne Błonia, aleja za pomnikiem Jana Pawła II (do 15.06), plac Solidarności (od 16.06)
data: 11.06– 30.07.2017
wernisaż: Jasne Błonia, 11.06.2017, godz. 14.00, wstęp wolny

kurator: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
współpraca kuratorska: Aneta Popławska-Suś, Ewa Bydałek
projekt graficzny wystawy: Elżbieta Kamińska, Grażyna Tokarczyk