Wystawa ma na celu przybliżenie zachodniopomorskiej publiczności prac z bardzo rzadko prezentowanej dziedziny sztuki, jaką jest tkanina artystyczna. Medium to daje szerokie spektrum możliwości, a niezwykłe osiągnięcia posługujących się nim twórców będzie można obejrzeć podczas ekspozycji.

Przedstawione zostaną prace artystów: prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, Honoraty Werszler, Jolanty Brejdak, Agnieszki Godszling, Lilianny Borowskiej, Rafała Werszlera, Aleksandry Gisges-Daleckiej

Tytuł wystawy – „Delikatność” – wiąże się pośrednio z ideą sztuki tkaniny. Zawiera się w nim także pewna postawa życiowa i artystyczna twórców, stanowiąca w dużej mierze odejście od obecnie popularnych tendencji, aby w sztuce epatować brutalnością, szokować, prowokować czy odnosić się do polityki, religii, ekonomii etc. Dotyczy przede wszystkim wyrażania komunikatu artystycznego, będącego personalną, wyważoną wypowiedzią w uniwersalnym języku sztuki oraz niesie przesłanie o zadumie nad czystą formą dzieł, refleksję nad niezwykłością precyzyjnie stworzonych faktur i wzorów. Delikatność to także wrażliwość a prezentowane prace dają nadzieję na jej uruchomienie w odbiorcach.

Podczas ekspozycji w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy widzowie będą mieli okazję przekonać się o dobrej kondycji polskiej tkaniny unikatowej oraz zapoznać się z wieloma jej formami: od tradycyjnych po bardzo niekonwencjonalne i nowatorskie ujęcia, przefiltrowane przez wyobraźnię artystów.

Wystawa towarzyszy drugiej edycji Festiwalu Tkaniny w Szczecinie, który odbędzie się w dniach 6–30.10.2017. 

Więcej informacji: Festiwal Tkaniny w Szczecinie

 

ARTYŚCI:

prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler - wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz emerytowana pracowniczka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zorganizowała od podstaw według autorskiego programu Pracownię Tkaniny Artystycznej i Struktur Wizualnych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Inicjatorka Grupy „10 x TAK” (Wrocław, 1972 r.), kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna (1974 r.), właścicielka Galerii Tkackiej „na Jatkach” we Wrocławiu oraz prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej, wykładowczyni artystycznych uczelni wyższych w Niemczech i w Izraelu. W latach 1992–2001 kuratorka i jurorka Europejskiego Biennale Flexible Pan European Art (Beureuth, Tilburg, Linz, Manchester). Uczestniczka projektu Transparent Boundaries UCA, GB (2014). Zdobywczyni wielu odznaczeń, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureatka wielu krajowych i zagranicznych konkursów.

Honorata Werszler - artystka plastyczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, specjalizacja: wzornictwo przemysłowe). W 1999 r. otrzymała dyplom magistra sztuki w pracowni Włodzimierza Dolatowskiego. Zajmuje się sztuką papieru, sztuką włókna, fotografią, wzornictwem. Tworzy w technice własnej z materiałów naturalnych i filcu. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Laureatka nagród i wyróżnień.

Jolanta Brejdak - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz i prof. Jana Berdyszaka. Swoje prace prezentowała na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz poza granicami, między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Dani, Słowacji, Holandii, Francji, Anglii, Turcji i Tunezji. Uczestniczyła w wielu plenerach i sympozjach artystycznych. Zajmuje się twórczością z zakresu tkanin artystycznej, rzeźby, malarstwa i instalacji plenerowych, a także projektowaniem scenografii teatralnych oraz pedagogiką artystyczną

Agnieszka Godszling - studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu). Dyplom magistra sztuki obroniła w 2010 r. w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierunkiem prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. W 2015 r. uzyskała tytuł doktora sztuki na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w macierzystej uczelni w Kaliszu. Zajmuje się sztuką włókna, tkaniną unikatową. Od 2007 r. bierze czynny udział w Międzynarodowym Sympozjum Warsztat Twórczy – Kowary, organizowanym w ramach Festiwalu Sztuki Włókna. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Lilianna Borowska - artystka plastyczka, animatorka kultury, scenografka, społeczniczka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (specjalizacja: szkło artystyczne) pod kierunkiem dr hab. Stanisława Soboty. Zajmuje się tworzeniem niepowtarzalnych kreacji i instalacji na „żywych modelach”, mieszając media plastyczne, techniki, wykorzystuje różne środki przekazu myśli artystycznej. W dziełach łączy szkło, tkaninę, metal, papier i wiele innych materiałów, które w danym momencie uzna za najbliższe sercu. Uczestniczka wielu wydarzeń artystycznych i wystaw. W wolnym czasie zajmuje się malarstwem olejnym, projektowaniem biżuterii szklanej, artystycznymi elementami garderoby kobiecej jako wyrazu nieskrepowanej i niesztampowej kobiecości.

dr Rafał Werszler - asbsolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 2015 r. obronił dyplom doktora nauk humanistycznych w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Asystent w Zakładzie Teorii i Historii Książki Uniwersytetu Wrocławskiego. Twórczo zajmuje się sztuką włókna, rysunkiem, malarstwem, batikiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, ekslibrisem, fotografią, filmem dokumentalnym i artystycznym, rysunkiem satyrycznym, szkłem unikatowym, aranżacją przestrzeni wystawienniczej. Projektuje strony internetowe, pisze artykuły historyczne oraz wiersze. Autor wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (ponad 200). Laureat nagród i wyróżnień. 

Aleksandra Gisges-Dalecka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku tkanina artystyczna. Dyplom uzyskała pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Ukończyła również inżynierię materiałową na Politechnice Szczecińskiej oraz Szkoły Artystyczne Top-Art na kierunkach: animator kultury i wyroby unikatowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Plastyczka, projektantka artystycznej odzieży, reżyserka sztuk teatralnych, animatorka kultury, organizatorka koncertów, konferencji, pokazów mody, scenografka i scenarzystka. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, eksperymentalnymi technikami barwienia tkanin, rzeźbą miękką, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną oraz wytwarza wyroby z dzianiny.

Kuratorki wystawy: Aleksandra Gisges-Dalecka (INKU), Agnieszka Kuchcińska-Kurcz (MNS–CDP)
Organizatorzy: Aleksandra Gisges-Dalecka, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Stowarzyszenie Media Dizajn
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy