Zapraszamy w piątek, 28 czerwca 2019 roku, o godzinie 17.00 na otwarcie wystawy „Przyjaźń polsko-francuska i niepodległość Polski”. Wernisaż odbędzie się w Przestrzeni dialogu (poziom –1) Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Francuski w Warszawie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja przypomni, jak kształtowały się stosunki polsko-francuskie w XIX i XX wieku.

Jak pisze w słowie wstępnym Frédéric Guelton:  „przyjaźń polsko-francuska nie jest zjawiskiem nowym i zrodziła się na długo przed okresem starań o odzyskanie przez Polskę niepodległości, kiedy to okazało się jak bardzo silna więź łączy obie nacje i jak splata się ich historia. Wspólne działania podejmowane na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku są jednym z najważniejszych świadectw długiej przyjaźni miedzy narodami Francji i Polski, które obok więzi historycznych łączą nieustannie odnawiane i pielęgnowane stosunki kulturalne, ekonomiczne i polityczne”.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było znakomitym pretekstem, aby pokazać relacje polsko-francuskie w epoce zaborów, potem w czasie pierwszej wojny światowej i w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli w momentach szczególnych i trudnych dla Polaków.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 lipca 2019 r.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
(Przestrzeń dialogu, poziom –1)
pl. Solidarności 1

29 czerwca – 31 lipca 2019
wernisaż: 28 czerwca 2019, godzina 17.00

organizator: Instytut Francuski w Warszawie
współorganizator:  Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy