Zapraszamy we wtorek, 7 czerwca 2022 r., o godz. 12.00 na otwarcie wystawy „Dziewczęta z tamtych lat” poświęconej kobietom-żołnierkom Armii Krajowej zamieszkałym po wojnie na Pomorzu Zachodnim.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia 2022 r. w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Wystawę przygotował szczeciński oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To kolejny ważny element upamiętnienia 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która podczas wojny stanowiła największą podziemną armię świata, walczącą z okupantem niemieckim i sowieckim. Widzowie będą mogli zobaczyć 48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, podczas drugiej wojny pełniących role łączniczek, sanitariuszek, walczyły na Kresach, czy w powstaniu warszawskim. Po 1945 r., różne koleje losu sprawiły, że zamieszkały na Ziemiach Zachodnich, które przypadły Polsce na mocy decyzji aliantów. Niektóre prześladowane przez wiele lat, inne ukrywające długo swoją tożsamość, zdecydowały na zawsze pozostać w swojej nowej małej ojczyźnie.

Podczas wernisażu zostanie też uczczona pomysłodawczyni wystawy, major AK, Danuta Szyksznian-Ossowska ps. „Sarenka”, akurat 7 czerwca kończyć będzie 97 lat.

Przygotowanie uroczystości przez MNS–CDP było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Wsparcia organizacyjnego udzieliła 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.