Dwie wystawy przygotowane z okazji Święta Niepodległości 2016 powstały dzięki pomocy środowiska szczecińskich piłsudczyków. Uroczyste otwarcie wystaw było ważnym punktem w wojewódzkim kalendarzu uroczystości, w który wpisały się działania różnych środowisk i instytucji.

Na wystawę „Śladami Marszałka i I Kadrowej” złożyły się głównie zbiory p. Jerzego Rozpondka: archiwalne zdjęcia, widokówki, przedwojenne odznaczenia oraz pamiątkowe znaczki i przypinki, które powstały już po wojnie – nielegalne w PRL i legalne w III RP. W gablotach umieszczone zostały także zbiory p. Bohdana Walknowskiego - kopia munduru legionisty oraz oryginalny karabin wyprodukowany w 1867 r., używany przez legionistów Piłsudskiego. Wystawie towarzyszyła prezentacja archiwalnych fotografii wypożyczonych z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na drugiej wystawie zaprezentowano 20 kopii portretów legionistów autorstwa Wincentego Wodzinowskiego ze zbiorów Bohdana Walknowskiego. Artysta sportretował ludzi, których losy już po rozstaniu z Legionami, potoczyły się bardzo różnie. Jedni pełnili ważne funkcje w II RP, inni byli u szczytu władzy w komunistycznej Polsce.

 

 

"Biało-czerwona niepodległość w dwóch odsłonach"

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

11.11.2016 – 27.11.2016

wystawa ze zbiorów prywatnych: Jerzego Rozpondka, Bohdana Walknowskiego (członkowie Związku Piłsudczyków RP Koło Szczecin), Marka Dziabaszewskiego, Beaty Katarzyny Litwińskiej

kurator: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy