Szczecin, dnia 23.01.1971r.

POSTULATY STRAJKOWE

  1. Żądamy obniżki cen na artykuły spożywcze do wysokości z dnia 12.12.1970r.
  2. Zgodnie z wolą załóg wyrażoną w naszych wydziałowych zebraniach otwartych żądamy, niezwłocznego i legalnego dokonania wyboru władz związkowych, rad robotniczych, oraz stosownie do żądań większości członków partii, demokratycznych wyborów w organizacjach partyjnych i młodzieżowych na szczeblu wydziału i zakładu. Żądamy gwarancji zrealizowania tego punktu od władz wojewódzkich wyżej wymienionych organizacji w ściśle określonych terminach
  3. Żądamy zapewnienia strajkującym wynagrodzenia za okres strajku.
  4. Żądamy aby kierownictwo zakładu i Władze Państwowe zagwarantowały uczestnikom strajku i członkom Komitetu Strajkowego nie wyciąganie konsekwencji, oraz pełne bezpieczeństwo osobiste na terenie zakładu, miasta i całego kraju
  5. Domagamy się przyjazdu I Sekretarza KC PZPR[1] tow. Edwarda Gierka wraz z Premierem Piotrem Jaroszewiczem na teren Stoczni im. Warskiego, celem nawiązania bezpośredniego szczerego dialogu z przedstawicielami robotników tj. Komitetem Strajkowym
  6. Żądamy rzetelnych informacji o sytuacji politycznej, gospodarczej w Stoczni i w kraju, oraz sprostowanie informacji o zobowiązaniach podjętych na[2] rurowni w dniu 11.01.1971r.
  7. Sprostowanie powinno się ukazać w tych samych środkach masowego przekazu, które tę wiadomość podały. Powinno to nastąpić do dnia 25.01.1971r.
  8. Żądamy wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które spowodowały podanie do środków masowego przekazu informacji o zobowiązaniach na[3] rurowni w dniu 11.01.1971r.
  9. Żądamy opublikowania naszych postulatów w lokalnych środkach masowego przekazu do dnia 25.01.1971r.
  10. Żądamy, aby Wojewódzkie Władze Partyjne i Kierownictwo Związkowe oraz Kierownictwo Zakładu zagwarantowały Komisji Robotniczej wyłonionej z Komitetu Strajkowego możliwości działania przy Radzie Robotniczej i Zakładowej aż do czasu wyboru lokalnych władz o których mowa w pkt.2.
  11. Możliwość działania członków Komisji Robotniczej powinno obejmować przede wszystkim:

a) gwarancji bezpieczeństwa osobistego na terenie miasta i zakładu,

b) wyłączne dysponowanie radiowęzłem, oraz ludźmi do jego obsługi i ochrony,

c) oddelegowanie członków Komisji Robotniczej, celem dopilnowania realizacji pkt.2 niniejszych postulatów

  1. Żądamy, aby Organa Bezpieczeństwa natychmiast zaprzestały szykanowania, zastraszania i aresztowania pracowników, którzy biorą udział w strajku – strajk nie jest przestępstwem, gdyż nie jest nigdzie zakazany.

KOMITET STRAJKOWY

Postulaty strajkowe z dnia 23 stycznia 1971 r.
w: Szczecin. Grudzień'70-Styczeń'71. Materiały edukacyjne pod red. M. Machałek i K. Rembackiej, Szczecin 2007, s. 49


[1] Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

[2] Poprawnie „w rurowni”.

[3] Poprawnie „w rurowni”.