W dniu 31 sierpnia 1988 r. w Warszawie gen. broni Czesław Kiszczak spotkał się z Lechem Wałęsą. W rozmowie wzięli udział: ks. bp Jerzy Dąbrowski i Stanisław Ciosek. Omawiano przesłanki zorganizowania „ i tryb jego odbycia”. W toku tego spotkania postawiłem najważniejsze w chwili obecnej zagadnienie dróg prowadzących do realizacji pluralizmu związkowego, w tym miejsca „Solidarności”.

Rozmówcy oświadczyli, że wszystkie sprawy związane z ruchem związkowym będą omawiane przy „okrągłym stole” 1 . Obrady „okrągłego stołu” obejmą szeroką tematykę współdziałania na rzecz reform gospodarczych, społecznych i politycznych dla dobra kraju.

 

Zgodnie z upoważnieniami uzyskanymi od strajkujących załóg sprawę legalizacji „Solidarności” wysuniętą w postulatach strajkowych przejąłem do dalszych rozmów z władzami centralnymi. Postanowiłem zatem, że przerywamy obecne akcje strajkowe.

Zwracam się do MKS – ów i Komitetów Strajkowych o właściwe [zakończenie- dopisek ręczny] negocjacji w sprawie innych postulatów i o przerwanie strajków.

Pamiętamy o naszym haśle: „Nie ma wolności bez  „Solidarności”.

Gdańsk, 31 sierpnia 1988 r.

Lech Wałęsa
Przewodniczący NSZZ „Solidarność”

1988 sierpień 31, Gdańsk. – Oświadczenie Lecha Wałęsy
w: Z archiwum szczecińskiego strajku - sieroień 1988 r. Ze zbiorów Andrzeja Milczanowskiego i Edwarda Radziewicza, oprac. M. Machałek, Szczecin, 2005, s. 61

1 26 sierpnia 1988 r. gen. Czesław Kiszczak w przemówieniu telewizyjnym zaproponował przedstawicielom różnych środowisk społecznych i pracowniczych spotkanie przy „okrągłym stole”. 31 sierpnia odbyła się rozmowa Kiszczaka z Lechem Wałęsą, podczas której omówiono tryb przygotowań do „okrągłego stołu”. Tego samego dnia Wałęsa zapowiedział udział w rozmowach przedstawicieli „Solidarności” i wezwał do przerwania strajków.