22 sierpnia 1988 r. wieczorem liczne siły ZOMO wtargnęły do zajezdni tramwajowych na Golęcinie oraz na Niemierzynie, a także do zajezdni autobusowej w Policach. Przy użyciu siły fizycznej zmuszono strajkujących pracowników do opuszczenia zajezdni. Podkreślić trzeba, że większość załóg na zajezdniach tramwajowych stanowią kobiety.

W czasie akcji ZOMO na Golęcinie motorniczy Maria Borkowska doznała zawału serca.

Użycie siły przez władzę wobec załóg zajezdni szczecińskiego WPKM jest czynem haniebnym, odsłaniającym raz jeszcze rzeczywisty charakter władzy oraz jej intencje. Raz jeszcze zobaczyliśmy, że władza nie jest zdolna do dialogu ze społeczeństwem, zaś jedyne jej środki oddziaływania to przemoc, represje i kłamliwa propaganda.

MKS kieruje pod adresem strajkujących załóg zajezdni WPKM słowa najwyższego uznania i szacunku.

Wasza postawa w walce o „Solidarność” to piękny przykład do naśladowania dla wielu załóg w Regionie. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż wielu pracowników zajezdni na Golęcinie, Niemierzynie i w Policach po zmuszeniu przez ZOMO do wyjścia, przeszło do nadal strajkujących zajezdni autobusowych w Szczecinie-Dąbiu i przy ul. Klonowica.

W związku z użyciem siły przez władzę wobec strajkujących pracowników zajezdni WPKM na Golęcinie, Niemierzynie i w Policach MKS wzywa załogi zakładów pracy w Regionie do podjęcia natychmiastowego strajku.

Okażcie swoją SOLIDARNOŚĆ, która w obecnej chwili jest podstawowym obowiązkiem każdego uczciwego człowieka.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy

Przewodniczący:

  • Edward Radziewicz –  ZPS – Ś

V-ce przewodn. :

  • Józef Ignor – WPKM

Członkowie:

  • Jarosław Krakowski – ZPS – Ś
  • Jerzy Wojtowicz- ZPS – Ś
  • Andrzej Milczanowski –  WPKM
  • Henryk Stachal –  ZWCh „Ch – W”
  • Romuald Wołoszko – PCWM
  • Andrzej Gruszczyński – ZUŻ
  • Edward Dworakowski – ZBK

Przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Rolników „Solidarność” Regionu Pomorza Zachodniego – Artur Balazs

Otrzymują:

  1. Przewodniczący NSZZ „Solidarność”
  2. Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp
  3. Wszystkie komitety strajkowe w Regionie

1988 sierpień 22, Szczecin. – Oświadczenie M[iędzyzakładowego] K[omitetu] S[trajkowego] w sprawie użycia przez władze PRL siły wobec strajkujących załóg w zajezdni W[ojewódzkiego] P[rzedsiębiorstwa] K[omunikacji] M[iejskiej] w Szczecinie

w: Z archiwum szczecińskiego strajku - sierpień 1988 r. Ze zbiorów Andrzeja Milczanowskiego i Edwarda Radziewicza, oprac. M. Machałek, Szczecin, 2005, s. 28