TEMATY PROPONOWANYCH LEKCJI MUZEALNYCH:
(gimnazja, licea i szkoły wyższe)

1. Znani-nieznani szczecinianie
(prowadząca Anna Urbańczyk, miejsce Muzeum Miasta Szczecina, Ratusz Staromiejski, czas 45 min.)

Zestaw prezentowanych sylwetek szczecinian, miejsc i historii z nimi związanych uzgadniany   z każdorazowo z nauczycielem, np.: Wyszak, Otto Jagenteuffel, Loitzowie, Katarzyna II, Hermann Haken, Johann Quistorp, Heinrich Dohrn, Karl Loewe, Karl Schleich, Aleksander Omieczyński, Piotr Zaremba, Janina Szczerska.

2. Przypadki Hansa Stettinera i Jana Szczecińskiego czyli życie codzienne szczecinian w XX wieku
(prowadząca Ewa Kimak, miejsce Muzeum Miasta Szczecina, Ratusz Staromiejski, czas 45-60 min.)

Opowieść o codzienności (dom, praca, szkoła, rozrywka) przeciętnego mieszkańca Szczecina symbolicznego Hansa Stettinera (do 1945 r.) i Jana Szczecińskiego (od 1945 r.).

Zaproszenie do świata wspomnień o minionych 100 latach w Szczecinie.

3. PRL dla początkujących

Zmiany polityczne, gospodarcze i kulturalne w powojennej Polsce na przykładzie Szczecina.

Zjawiska i przedmioty charakterystyczne dla PRL ( gospodarka planowana, kolektywizacja wsi, czyn społeczny, cenzura, opozycja, stan wojenny, saturator itp.)

4. Przewodnik po dziejach XX-wiecznego Szczecina

Prezentacja istotnych wydarzeń społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w mieście i regionie, ogólne oprowadzenie po wystawie.

Wiek XX w Szczecinie – dwie epoki, dwa narody, jedno miasto.

5. Widoki Szczecina
(prowadząca Anna Urbańczyk, miejsce Muzeum Narodowe, Ratusz Staromiejski , czas 45-60 min.)

Zajęcia poświecone będą przedstawieniom Szczecina tworzonym na przestrzeni wieków. Kompozycje malowideł i grafik ukazujących Szczecin omówione zostaną w kontekście kierunków, które wpłynęły na ich kształt, historii miasta, kultury oraz ich znaczenia dokumentalnego.

WARUNKI UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH:

Na zajęcia można umawiać się telefonicznie:

lub osobiście w Dziale Edukacji MNS przy ul. Wały Chrobrego 3

w poniedziałki od 7.45 do 15.30,

od wtorku do piątku w godzinach od 7.45 do 8.45

oraz od 14.00 do 15.30,

Zajęcia prowadzone są w Ratuszu Staromiejskim ul. Ks. Mściwoja II 8, tel. (091) 4315 258, Muzeum Narodowe w Szczecinie od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

• Zamawiając zajęcia prosimy podać ich temat, adres i telefon szkoły, klasę oraz nazwisko nauczyciela. Zajęcia zamawiać mogą wyłącznie nauczyciele.

W przypadku rezygnacji z zajęć należy powiadomić Dział Edukacji przynajmniej 10 dni wcześniej. Szkoły, które nie dopełnią tego obowiązku będą obciążone kosztami poniesionymi przez muzeum.

Zajęcia umawiane z dużym wyprzedzeniem /kilkumiesięcznym/ należy potwierdzić na kilka dni przed planowanym terminem.

Zajęcia prowadzone są w grupach do 25 osób. Nie łączymy klas. W przypadku większych klas prosimy o zgłoszenie tego faktu przy zamawianiu.

Opłaty za zajęcia dokonuje się w kasie muzeum tuż przed zajęciami wg poniższego zestawienia:

• szkoły -  20 zł. od grupy + 5 zł. od każdego ucznia /bilet wstępu/
  • w czwartki nie obowiązuje opłata  /wstęp wolny!/
  • uczniowie szkół specjalnych zwolnieni są z wszelkich opłat

Lekcja muzealna trwa ok. 45 - 90 min., prowadzona jest na wybranych salach wystawowych, w oparciu o zbiory MNS, towarzyszą jej ćwiczenia /krzyżówki, rebusy, praca z tekstem itp./,

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są dodatkowo w Ratuszu Staromiejskim przez pracowników merytorycznych tego Oddziału MNS:

• tel. (091) 431 52 58 lub (091) 431 52 57.