Sierpień 1980Wprowadzenie latem 1980 r. kolejnych podwyżek cen artykułów żywnościowych stało się przyczyną fali strajków, jakie w sierpniu rozlały się po kraju. 18 sierpnia przyłączyli się do nich robotnicy Szczecina i regionu - w całym ówczesnym województwie strajkowało 340 załóg zakładów pracy.

Tym razem, inaczej niż w grudniu 1970 r. robotnicy nie wyszli na ulice, ale powołali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z siedzibą w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Na jego czele stanął Marian Jurczyk. Komitet sformułował listę 36 postulatów o charakterze politycznym i ekonomicznym. Rząd był zmuszony podjąć negocjacje ze strajkującymi i zgodzić się w zasadzie na wszystkie postulaty, łącznie ze zgodą władz na utworzenie „niezależnych, samorządnych związków zawodowych”.

30 sierpnia zostało podpisane porozumienia kończące strajk. Podobne porozumienie zostało następnego dnia podpisane w Gdańsku. Na scenę polityczną wkroczył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który już jesienią liczył na Pomorzu Zachodnim około 400 tys. członków. Powszechne poparcie dla związku wymusiło na władzach zgodę na jego rejestrację 10 listopada 1980 r. Pierwsze posiedzenie kierownictwa nowego związku odbyło się w listopadzie właśnie w Szczecinie, a w styczniu 1981 r. zaczęło się ukazywać pierwsze w kraju oficjalne pismo „Solidarności” – „Jedność”.

Szybko jednak okazało się, że nadzieje na rzeczywiste ustępstwa władz i poprawę warunków życia okazały się złudne.