Obchody Sierpnia ’80 w Szczecinie zaczynamy już w czerwcu – chodzi o to, aby w różnych projektach wzięli udział m. in. uczniowie czy studenci, którzy mogą nie zdążyć wrócić z wakacji do momentu głównych uroczystości planowanych na 28-30 sierpnia br.

Oto szczegółowy program stworzony wspólnie przez kilka instytucji. Niewykluczone, że w najbliższym czasie program ten zostanie poszerzony o kolejne punkty:

Czerwiec 2010

• 4 czerwca.  Konkurs na temat historii Solidarności na Pomorzu Zachodnim (organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego).
  • 9 czerwca godz. 15. Debata „Nie tylko Sierpień ‘80. Polityka i historia 2010”.  Debata poświęcona  zagadnieniom związanym z polityką pamięci. Pretekstem do spotkania była 30. rocznica Sierpnia ’80, ale też wydarzenia, które w tej chwili zajmują uwagę Polaków: katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i zbliżająca się kampania wyborcza. Zaproszenie do debaty przyjęli: dr Aleksander Hall – jeden z symboli Sierpnia ‘80, prof. Jan M. Piskorski - historyk, dr Zdzisław Matusewicz - politolog, dr Jerzy Wojciechowski - psycholog, dr Waldemar Urbanik – socjolog, a także młodzież szkół ponadpodstawowych, studenci wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Szczecińskiego, środowiska dawnej opozycji demokratycznej, środowiska kombatanckie, wszyscy zainteresowani  historią Polski – nie tylko  najnowszą. (organizatorzy: Centrum Dialogu Przełomy MNS)

• 16 czerwca godz. 10.30 - 14. Lekcje historii w sali świetlicy Stoczni Szczecińskiej Nowej (dawnej im. A. Warskiego), w której 30 lat temu doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych. O tym, jak wyglądały  strajkowe dni, dlaczego ludzie zdecydowali się strajkować, ile było w nich lęku, a ile nadziei, uczniom z liceów w Chojnie, Dębnie, Koszalinie i Szczecinie opowiedzą uczestnicy strajków p. Stanisław Kocjan i p. Stanisław Wądołowski.  Po lekcjach młodzież będzie miała okazję odbyć krótką wycieczkę po stoczni w towarzystwie znanego przewodnika p. Ryszarda Kotli. Nad całością przedsięwzięcia czuwać będzie Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pełnomocnik Marszałka Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu Przełomy (organizatorzy: CDP MNS, Gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego)

Sierpień – wrzesień 2010

• 27 sierpnia,

godz. 17 – otwarcie wystawy „Początek” w Alei Kwiatowej. – w samym sercu miasta stanie 75 dwumetrowych standów, 150 fotografii osób naturalnej wielkości i niezliczona ilość wspomnień. Tak wyglądać będzie szczecińska ekspozycja upamiętniająca bohaterów wydarzeń sierpniowych. Projekt zakłada przedstawienie nie tylko pierwszoplanowych postaci z sierpnia ‘80, ale także strajkujących pracowników, ich bliskich i osoby udzielające wsparcia zza płotu stoczni Warskiego. Wszystkich tych, których nazwiska nie znalazły się na kartach historii, a którzy przyczynili się do wielkiego przełomu.  Autorem zdjęć będzie znany fotografik Radek Kurzaj. – organizator – Urząd Miasta Szczecin. Wstęp wolny.

godz. 19 występ Piwnicy pod Baranami w specjalnym programie „solidarnościowym”. Teatr Polski w Szczecinie. Bilety do nabycia w kasie teatru.

godz. 22 – Symfonia Wolności, widowisko multimedialne przypominające szczeciński Sierpień ’80. Miejsce – teren Stoczni Szczecińskiej Nowej. Organizator – Klub 13 Muz. Wstęp wolny.
  • 28 sierpnia godz. 10 - 15. Szczeciński Sierpień ’80.

Dzień poświęcony uczestnikom wydarzeń sprzed 30 lat. To oni będą głównymi gości uroczystości, które odbędą się w Teatrze Polskim w Szczecinie. Wraz z nimi świętować będą przedstawiciele władz samorządowych i rządowych województwa zachodniopomorskiego i z Polski, duchowni wszystkich Kościołów działających na terenie województwa zachodniopomorskiego, działacze opozycji demokratycznej, środowiska kombatanckie.

Program dnia:
    • Rozpoczęcie spotkania – akcent artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego
    • Wystąpienie gospodarza spotkania – marszałka Władysław Husejki (powitanie gości, kilka słów nt. 30. rocznicy Sierpnia ’80)
    • Wystąpienia zaproszonych gości, w tym prezydenta Lecha Wałęsy
    • Uroczystość wręczenia Honorowych Odznak Gryfa Zachodniopomorskiego bohaterom szczecińskiego Sierpnia ‘80
    • Wystąpienie w imieniu odznaczonych
    • Akcent artystyczny w wykonaniu artystów Teatru Polskiego
    • Konferencja popularno-naukowa (panele) dotycząca Sierpnia ’80 (współorganizatorzy Szczeciński Oddział IPN oraz Urząd Marszałkowski i Centrum Dialogu Przełomy MNS)

Panel I: Sierpień ’80 w Polsce „Solidarność” – trudna droga do wolności .
      Uczestnicy prof. Włodzimierz Suleja, prof. Wojciech Polak, prof. Jerzy Eisler, dr Marcin Stefaniak.

Panel II :  „ Strajkowy Szczecin: Sierpień 80 i jego konsekwencje”.
      Uczestnicy: Grzegorz Majchrzak, dr Zdzisław Matusewicz, dr Michał Paziewski, dr Marcin Stefaniak – prowadzący  Artur Kubaj

Panel III :  Szczeciński Sierpień ’80 – tak widział nas świat.
      Udział wezmą Wolfgang Templin, dysydent z NRD i Wladimir Pawliw, dysydent z USRR, szef Klubu ukraińskich i polskich dziennikarzy, prowadząca – Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
    • Akcent artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego
    • Uroczysty bankiet wydany na cześć bohaterów Sierpnia ’80 w ogrodach Teatru Polskiego
    • Zakończenie spotkania

(główny organizator: Urząd Marszałkowski, współorganizatorzy : Teatr Polski w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy MNS, IPN). Wstęp na zaproszenia.

• 29 sierpnia, dzień poświęcony  30 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” – organizator – Urząd Miasta Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego

godz. 10 – rozpoczęcie uroczystości (p. Solidarności przy pomniku Anioła Wolności)
    godz. 10.15 – przemówienia zaproszonych gości (planowane przemówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przewodniczące KK NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka,  prezydenta Szczecina Piotra Krzystka)
    godz. 10.45 – modlitwa w intencji Ludzi Pracy