W 1946 r. transporty jadące ze Wschodu przywiozły na Pomorze Zachodnie Sybiraków, łagierników i mieszkańców przedwojennych Kresów Rzeczpospolitej.

Aby przypomnieć tamte chwile 2 i 3 czerwca w Szczecinie będzie miało miejsce kilka wydarzeń, których organizatorami są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Związek Sybiraków w Polsce Oddział w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy, PKP Polskie Linie Kolejowe i 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

2 czerwca 2011 r. godz. 14.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 4

Konferencja popularnonaukowa W poszukiwaniu „ziemi obiecanej”

Program:

Panel I Ze Wschodu na Pomorze Zachodnie

Aneta Popławska - Pamięć zbiorowa jako element integrujący uchodźców. Pamięć zbiorowa ludzi ze Wschodu przybywających na Ziemie Zachodnie – wtedy i dziś

Anna Faryńska - Powrót Polonii harbińskiej do ojczyzny po 1949 roku

Anna Staszczyk - Białe plamy w badaniach nad Polakami w ZSRR i republikach postradzieckich (I i II repatriacja. Powroty Polaków do kraju po roku 1989)

Prowadzenie: dr Beata Halicka z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

Panel II Wokół „Wygnańców” – debata nad książką prof. Jana M. Piskorskiego pt.   „Wygnańcy”

Uczestnicy: prof. Jan M. Piskorski, prof. Inga Iwasiów, prof. Jerzy Madejski, prof. Włodzimierz Stępiński

Prowadzenie: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

3 czerwca o godz. 13.00 na dworcu PKP Szczecin Główny, peron 1

Uroczystości z udziałem Sybiraków, łagierników, kresowiaków i zaproszonych gości

W programie symboliczne powitanie dawnych przybyszów przez władze regionu, otwarcie repliki historycznego wagonu, uruchomienie „punktu repatriacyjnego” oraz otwarcie wystawy:

„Polskie drogi na Pomorze Zachodnie po II wojnie światowej”

przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Archiwum Państwowe  w Szczecinie.