Projekt Centrum Dialogu PrzelomyCentrum Dialogu Przełomy powstaje według projektu światowej sławy architekta Roberta Koniecznego z katowickiej pracowni architektonicznej KWK Promes. Jak wyznał twórca, wyzwaniem dla niego było usytuowanie obiektu: na placu między zabytkowymi budynkami kościoła św. Piotra i Pawła, Komendą Wojewódzką Policji, Bramą Królewską, a powstającym ultranowoczesnym budynkiem nowej Filharmonii.
 
Robert Konieczny to  młody architekt ze Śląska. Odważny, bez kompleksów, zdobywający nagrody w światowych konkursach. Amerykańskie Muzeum Architektury umieściło go na liście 40 najlepszych młodych architektów poniżej 40. roku życia. Jego projekt Dom z Ziemi Śląskiej, wśród czterech projektów z Polski, znalazł się w prestiżowych „Atlasie współczesnej architektury światowej”.
 
Projekt Centrum Dialogu PrzelomyNajwiększe uznanie przyniósł Koniecznemu Dom Aatrialny, którego projekt w 2006 r. został uznany za najlepszy w świecie.  Rok późnej Konieczny znalazł się wśród 101 „najbardziej ekscytujących młodych architektów w świecie” wg listy Wallpaper. Docenili go Włosi (był wśród najlepszych na liście Scalea), a także Białorusini (zdobył tytuł najlepszego architekta w Europie Środkowej w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów) i Rosjanie (otrzymał Nagrodę Specjalną Związku Rosyjskich Architektów).
 
Projekt Centrum Dialogu Przelomy - widok z góryJego pracownia KWK Promes projektuje budynki publiczne i rezydencje prywatne. Słynie z tego, że promuje wprowadzenie do polskiego pejzażu prostszych konstrukcji, nietypowych rozwiązań, jak np. okrągły dom.
 
Jesienią ubiegłego roku Robert Konieczny otrzymał coroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W lutym br. niezwykła konstrukcja słynnego już Domu Aatrialnego została doceniona wreszcie nie tylko przez elitarne środowiska architektów, ale przez zwykłych zjadaczy chleba.  W konkursie „Polityki”, który miał wyłonić najlepszy i najbardziej koszmarny projekt III RP głosujący, a było ich ponad 5 tysięcy, wskazali Dom Aatrialny spod Opola, jako największe arcydzieło polskiej architektury ostatnich lat. Swoimi refleksjami podzielił się na blogu pomysłodawca konkursu Piotr Sarzyński:  Miejsce pierwsze zajął Dom Atrialny z pracowni architektonicznej KWK Promes w Katowicach. Wprawdzie jestem wielkim miłośnikiem zarówno tego, jak i innych projektów Roberta Koniecznego, który do budownictwa jednorodzinnego wprowadził absolutnie nową jakość, to jednak – wyznam – mnie ten wynik zaskoczył. Oto bowiem czytelnicy zagłosowali na realizację odwołującą się do nielubianego w Polsce modernizmu, dość kameralną, ascetyczną, nadto znaną praktycznie wyłącznie z fotografii. A jednak potrafili docenić oryginalny i przewrotny pomysł atrium i wysmakowaną estetykę. Potrafili dostrzec w tym budynku wyzwanie rzucone przeciętnym gustom rodaków z ich skłonnością do stabilności i ciężkości, do wszelakich ozdób, do zasłaniania się.

Projekt Centrum Dialogu PrzelomyW Szczecinie trzy lata temu, spośród kilkudziesięciu wizji siedziby Centrum Dialogu Przełomy, wygrał także nietypowy, oryginalny projekt. Spodobał się nie tylko jurorom, ale też szczecinianom, którzy przyszli podziwiać zwycięski projekt na wystawie pokonkursowej. Jest szansa, że  Centrum Dialogu Przełomy będzie kolejnym dziełem, które przyniesie uznanie jego twórcy i rozsławi miejsce, w którym powstaje. Na pewno stanie się wizytówką Szczecina i regionu.

Inwestycja w liczbach:

Wartość zadania: 24 198 947 zł
Termin realizacji: 2009 – 2013
Środki pochodzące z budżetu województwa: 9 289 169 zł
Środki pochodzące z UE: 14 691 958 zł
Środki własne: 217 820 zł