Strajk w zajezdni, sierpień '88W środę, 12 sierpnia, na terenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbędą się lekcje historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych. 200 gimnazjalistów i licealistów ze Szczecina, Stargardu Szczecińskiego i Polic będzie miało okazję posłuchać o szczecińskim strajku, o którym wielu świadków historii twierdzi, że był najbardziej traumatycznym protestem w ostatniej dekadzie PRL.

Od 17 sierpnia do 3 września 1988 r. w Szczecinie strajkowali pracownicy szczecińskiego portu, zajezdni tramwajowych i autobusowych, a także Zakładów Budownictwa Kolejowego. Mimo podejmowanych prób ze strony opozycji nie udało się doprowadzić do wybuchu strajku w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego.

W kościele oo. jezuitów przy u. Pocztowej zbierano dla strajkujących leki i żywność. Akcję informacyjną nt. strajku prowadziły w mieście środowiska tzw. młodej opozycji, z organizacją Wolność i Pokój na czele. Żywność dla strajkujących dostarczali rolnicy z regionu.

 

Podczas strajku doszło do blokady portu przez ZOMO, pacyfikacji przez ZOMO zajezdni tramwajowej, kilkukrotnie podejmowany był także sfingowany atak na port – do basenów portowych wpływały okręty desantowe Marynarki Wojennej.

W pozostałych regionach kraju strajki wybuchły na Wybrzeżu i w śląskich kopalniach. Pod koniec sierpnia ówczesna władza zgodziła się na podjęcie rozmów z opozycją. Po kilku miesiącach zaczęły się obrady okrągłego stołu, a potem odbyły się wybory do Sejmu kontraktowego, które tak naprawdę zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. Po nich Polska zaczęła się zmieniać.

Podczas lekcji o tych wszystkich wydarzeniach opowiedzą uczestnicy ówczesnych wydarzeń: Edward Radziewicz, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i uczestnik obrad okrągłego stołu, a także Piotr Jania, członek komitetu strajkowego w porcie. Uczniowie będą mieli okazję wejść na teren portu i zobaczyć miejsca związane ze strajkiem w 1988 r., obejrzą też reportaż „Sierpień 88. Demontaż systemu” (OTV/Szczecin).

Po zakończeniu lekcji młodzież spoza Szczecina obejrzy - pod opieką przewodników - miejsca związane w Szczecinie z oporem społecznym, m. in. Stocznię Szczecińską (kiedyś im. A. Warskiego), pl. Solidarności z budowanym Centrum Dialogu Przełomy MNS oraz kościół oo. jezuitów na ul. Pocztowej.

Lekcje dot. 25. Rocznicy Sierpnia 88, to kolejny projekt edukacyjny, realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Tylko w tym roku młodzież szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i regionu uczestniczyła w lekcjach dotyczących pomocy Zachodu dla Polski w latach 80., historii granicy polsko-niemieckiej w latach 1945-90, a także 70. Rocznicy rzezi wołyńskiej.