KonkursUwaga laureaci i opiekunowie konkursu Wokół Szczecińskiego Sierpnia ’88. We wtorek 3 września 2013 roku w porcie szczecińskim (ul. Bytomska 7) o godz. 12.00 rozpoczną się uroczyste obchody 25-lecia strajku sierpniowego 1988 roku. Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w obchodach, których częścią będzie wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród zwycięzcom naszego konkursu.

 

Zagrajmy jeszcze raz...

Uroczyste obchody 25. rocznicy strajku w szczecińskim porcie są znakomitą okazją, aby przypomnieć zmagania uczniów gimnazjów, którzy przystąpili do konkursu Wokół Szczecińskiego Sierpnia ’88. Komisja oceniająca prace była pod wrażeniem, jak twórczy i pomysłowi okazali się uczestnicy konkursu. Przypomnijmy, że młodzież miała przygotować indywidualnie lub zespołowo grę dydaktyczną związaną z procesem walki o demokratyczne państwo w latach osiemdziesiątych XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem strajku w szczecińskim porcie latem 1988 roku.
 
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni. Zespół w składzie: Maciej Blachnierek, Adrian Chański, Bartosz Nawrot, Maciej Czupryn i Damian Winiarczyk, wykonał pracę, która uzyskała maksymalną liczbę punktów. Zaproponowana gra jest trzyetapowa: PRL w latach 1980–1988, szczeciński Sierpień ’88 oraz przemiany w Polsce 1988–1989. Należy podkreślić duży wkład pracy zespołu. Gra zawiera mnóstwo informacji o zmianach zachodzących w Polsce w latach osiemdziesiątych. Jest dopracowana zarówno pod względem merytorycznym, jak i plastycznym. Warto zwrócić uwagę, że tytuł gry "W wolnym świecie dorastamy, o historii pamiętamy…" uczniowie zaczerpnęli z hymnu szkoły. Opiekunkami zwycięskiej pracy są panie: Stella Blachnierek i Renata Misiura.

Trzy uczennice Zespołu Szkół w Gardnie: Iga Siwek, Iga Raczkiewicz i Anna Kozłowska, przygotowały grę planszową "Droga do wolności. Sierpień ’88", w której uczestnicy ścigają się, odpowiadając na pytania związane z najnowszą historią Szczecina. Uwagę komisji przyciągnęła nie tylko merytoryczna strona pracy, lecz także staranność wykonania oraz umiejętność wykorzystania w efektowny sposób tak nieefektownego materiału, jakim jest zwykły szary papier. Opiekę merytoryczną sprawowała pani Alicja Dworzecka.

Uczniowie szczecińskiego Gimnazjum nr 42 zgrupowani w dwóch zespołach zajęli równorzędne trzecie miejsca. Grupa pod opieką pana Marka Matusiaka, w składzie: Hanna Michalak, Kamila Pawłowska i Wiktoria Wernicka, przygotowała grę pt. "Sierpień ’88". Plansza gry ma kształt dwu ósemek. Wybierając pytania, uczestnicy gry powinni zebrać odpowiednią liczbę punktów, które umożliwiają zakup liter niezbędnych do ułożenia hasła "Marsz do wolności". Prawdziwy zachwyt wzbudziła staranność wykonania gry oraz pomysłowość autorów. Cała gra została umieszczona w starej szufladzie katalogu bibliotecznego!

Drugi nagrodzony zespół z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie pracował pod opieką pani Urszuli Suwaj. Zespół uczniowski w składzie: Marta Mostowska, Kamila Falkowska, Krzysztof Misiewicz, Daniel Borysiewicz i Aleksander Dreger, wykonał grę planszową pt. "Szczecin ’80–88", w której gracze zarówno się uczą poprzez poszukiwanie odpowiedzi na zadane pytania, jak i bawiąc się, poznają ważne postacie związane ze szczecińską droga ku wolności, np. Andrzeja Milczanowskiego czy Longina Komołowskiego. Komisja Konkursowa miała wiele radości podczas oceny tej gry, ponieważ jej twórcy wykazali się i pomysłowością, i wielkim poczuciem humoru.
Wielkie uznanie Komisji wzbudziła praca indywidualna pt. "Szczecinianie ku wolności 1988" autorstwa Anny Majdzińskiej z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu. Gra planszowa, bardzo starannie wykonana, uczy bawiąc i bawi ucząc. Uczestnik gry otrzymuje nagrodę np. za pomoc osobie pobitej podczas manifestacji albo karę za wspieranie działań skierowanych przeciw obywatelom. Dowiaduje się, czym były talony na cukier lub małego fiata 126p. Uczennica została uhonorowana I nagrodą. Jej opiekunką jest pani Lucyna Dudys.

Wojewódzka Komisja Konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia. Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu: Damian Sobolak, Norbert Staruch i Przemysław Niemiec, pod opieką pana Jarosława Górniaka stworzyli grę komputerową pt. "Misja – Solidarność". Autorzy przygotowali szereg utrudnień dla uczestników gry. Najtrudniejszym elementem jest "skok przez mur". Komisja doceniła swobodę, z jaką uczniowie adaptują najnowszą historię do celów dydaktycznych. Uczniowie Zespołu Szkół w Renicach Tomasz Szumerowicz i Michał Lewandowski pod opieką pani Małgorzaty Chodak zwrócili uwagę komisji faktem, że przysłali pracę z miesięcznym wyprzedzeniem. Gra planszowa "Sierpień ’88" jest nie tylko dobra pod względem merytorycznym, lecz także wyróżnia się starannością wykonania. Pięknie zalaminowane karty i samodzielnie wykonane pionki w kształcie bałwanków zachęcają do zabawy. Wyróżnienie otrzymała także praca indywidualna Igi Andruszkiewicz pt. "Szczeciński Sierpień 1988" z Zespołu Szkół w Nowym Warpnie. Pomysłowe rozwiązania wymagają od uczestnika wiedzy z zakresu najnowszej historii Szczecina. Brak szczęścia może zakończyć się "aresztem czy wyczerpaniem paliwa w samochodzie". Opiekunką uczennicy jest pani Stanisława Ryszewska.

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w naszym konkursie i do zobaczenia na wręczeniu nagród i dyplomów!

Opracowała Edyta Szumocka