Grudzień 197043. rocznica Grudnia '70. to pretekst do przeprowadzenia lekcji historii organizowanych przez Muzeum  Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w ramach wspólnego projektu realizowanego z Filharmonią Szczecińską. Finałem projektu będzie koncert zorganizowany 13 grudnia o godz. 19 przez FS, podczas którego publiczność wysłucha utworów Jacka Kaczmarskiego z płyty "Raj".
 
9 grudnia o godz. 12.30 w budynku FS młodzież szczecińskich szkół ponadpodstawowych spotka się ze świadkami historii, a także zobaczy fragmenty archiwalnych filmów dokumentalnych, pokazujących  rewoltę grudniową oraz zdjęcia z tamtych czasów. Lekcja pt. "Grudzień '70 – czas zatrzymany" zakończy się przejściem do miejsc związanych z wydarzeniami sprzed 43 lat – na Aleję Kwiatową, przed dawny budynek KW PZPR, przed Komendę Wojewódzką Policji i na ul. S. Starzyńskiego.

13 grudnia o godz. 9.45, w auli Liceum Ogólnokształcącego, odbędzie się druga lekcja historii – pt. "Sąd nad Grudniem 70". Licealiści spróbują rozstrzygnąć, czy w Grudniu '70 musiało dojść do tragedii. W roli eksperta obserwującego zmagania licealistów wystąpi dr Radosław Ptaszyński, historyk US i ekspert CDP, pracujący przy powstającej wystawie stałej.

Chcąc uczcić 43. rocznicę Grudnia '70. Muzeum  Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy i FS organizują nie tylko lekcje historii. W ramach projektu zostały nagrane wywiady ze świadkami historii – poszkodowanymi w Grudniu 70. i rodzinami zamordowanych. Powstały też cztery scenariusze lekcji historii nt. szczecińskiego Grudnia '70 – będą mogli korzystać z nich wszyscy zainteresowani nauczyciele. Wywiady i scenariusze są dostępne na stronach internetowych obu instytucji.
 
Projekt jest dofinansowany przez Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie, w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.