Dzieci Kwatery Ł – premierowa lekcja historiiNietypową lekcję historii, poprzedzoną premierą filmową organizują Centrum Dialogu "Przełomy" MNS, Pomorski Uniwersytet Medyczny i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie. Młodzież szczecińskich gimnazjów i liceów ogólnokształcących będzie mogła obejrzeć film Arkadiusza Gołębiewskiego "Dzieci Kwatery Ł".

Film opowiada o losach rodzin członków polskiego podziemia niepodległościowego zamordowanych po wojnie przez UB i NKWD i pochowanych potajemnie w anonimowych jamach grobowych na tzw. łączce powązkowskiej, w takiej części cmentarza, w której przez lata znajdował się śmietnik. Rodziny przez lata bezskutecznie szukały śladów po swoich bliskich. Dopiero dwa lata temu, dzięki akcji ekshumacyjnej prowadzonej m. in. przez Radę Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa oraz IPN, udało się odnaleźć szczątki. Ich identyfikacja była możliwa dzięki badaniom prowadzonym w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, która powstała przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
O odkryciu na powązkowskiej "łączce" opowiadał pierwszy film Arkadiusza Gołębiewskiego pt. "Kwatera Ł". W ubiegłym roku w Szczecinie obejrzało go 700 osób, w tym 400 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Po projekcji filmu w tym roku młodzież będzie mogła także wziąć udział w debacie. Zaproszenie do niej przyjęli Arkadiusz Gołębiewski, reżyser filmu, dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów oraz Andrzej Milczanowski, którego ojciec został zamordowany przez NKWD w 1940 i pochowany – prawdopodobnie na cmentarzu w Bykowni. Do dziś szczątków ojca nie udało się odnaleźć.

Pokaz filmu "Dzieci Kwatery Ł" dla szczecińskich szkół odbędzie się 2 października i poprzedzi premierę telewizyjną dokumentu. TVP 2 pokaże film 7 października.